НОВИНИ
Вицепрезидентът: Не може първенците на държавата да мислят и да действат различно от това, което иска народът
2013-09-27 18:55:00
Вицепрезидентът Маргарита Попова се включи в честванията на 125 години висше образование в България и на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. За първи път празникът и тържественото начало на новата академична година бяха отбелязани с шествие и на специална церемония пред храм-паметника „Свети Александър Невски“ в столицата.
„Софийският университет е дълго време единствен, но до ден днешен е първи“, каза в приветствието си вицепрезидентът, която припомни делото на патрона на университета свети Климент Охридски, поставил началото на старобългарската книжовност и просвещение.
„Идеята за създаване на университет се ражда в българското Възраждане, но тя има дълбоки корени в нашата средновековна, просвещенска и културна традиция“, посочи Маргарита Попова. По нейните думи, делото на радетелите на българското просвещение и общественият им живот са доказателство, че образованието трябва да се защитава, „че трябва да градим и да пазим огнищата на историческа и културна памет, като училищата, читалищата и библиотеките“.
От 1 октомври 1888 г., с откриването на висш педагогически курс, до днес Софийският университет е символ на качество на образованието, подчерта вицепрезидентът Попова. Тя припомни думите на дядо Вазов: „Не ще загине нашият, Софийският университет“, и изказа благодарност на ръководството на най-старото висше училище в България.
Вицепрезидентът се обърна и към колегите си от Факултета по славянски филологии на СУ и ги увери в подкрепата си за каузата на изучаването на Българистиката навсякъде по света. „Науката Славистика не може без Българистиката. Това е все едно да правиш наука без основи, да правиш наука „на един крак“, заяви Маргарита Попова.
Вицепрезидентът призова да бъдат търсени добрите възможности за преодоляване на проблемите, когато има политически и обществени вълнения. „Ще се научим ли обаче какво да кажем на нашия достолепен народ, ще се научат ли политиците най-сетне да седнат заедно и да кажат на народа си накъде да вървим и какво днес или утре да направим заедно?“, попита Маргарита Попова. „Не може първенците в държавата да мислят и да действат различно от това, което иска нашият народ! Ето това искам от полиците и знам, че искате и вие“, обърна се още вицепрезидентът в приветствието си към студентите и към техните преподаватели.
Церемонията, домакин на която беше ректорът на СУ проф. Иван Илчев, уважиха Негово светейшество патриарх Неофит, министърът на образованието и науката Анелия Клисарова, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, ректори на висши училища от цялата страна и от чужбина, представители на Мрежата на европейските столични университети (UNICA), преподаватели и възпитаници на СУ.