НОВИНИ
Президентът Плевнелиев: Развиват се тези нации, които предлагат най-продуктивната и най-добрата бизнес средаrnrnrn
2012-05-03 17:00:00
Съхраняването на макроикономическата стабилност, подобряване на бизнес средата, осъществяването на по-тесни връзки между образователните институции и бизнеса, насърчаване на връзките между отделните производства и индустрии в България и създаване на благоприятни условия за обединяването им в технологични клъстери бяха темите, около които се обединиха днес участниците в първото заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики на тема "Конкурентоспособност и инвестиционни приоритети". В работата на Съвета участваха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, заместник-министри, областни управители, представители на синдикални, работодателски и неправителствени организации.
При откриването на Съвета президентът Плевнелиев заяви, че в света се развиват тези нации, които предлагат най-продуктивната и най-добрата бизнес среда. “За България е време да погледне отвъд магистралите, да увеличи производството си и да създаде своите индустриални зони, които да са групирани в клъстери, подчерта държавният глава. Той очаква Националната програма "България 2020" да създаде условия за изграждането на подобни високотехнологични центрове и паркове в няколко от големите градове на страната, сред които освен столицата са Пловдив, Русе, Варна и Бургас.
Според Росен Плевнелиев страната ни спешно се нуждае от създаването на среда за ускорено привличане на инвестиции, което трябва да стане стратегическа национална цел. Това изисква да се търсят конкретни решения как да се промени Законът за инвестициите и какви допълнителни стимули могат да се намерят за инвеститорите. “Не можем да сме добри във всичко, но не можем и да нямаме приоритети”, заяви президентът. Той добави, че за създаването на всеки клъстер трябва да се сформира работна група, която да включва представители на бизнеса, на браншовите организации, на образователните и научните среди, на изследователските центрове, представители на изпълнителната и на местната власт.
“Добре е институциите да бъдат близо до клъстерите и това е в съответствие с процеса на децентрализация”, отбеляза държавният глава. Росен Плевнелиев подчерта също така, че този процес на административна децентрализация е положителен, но трябва да бъде много добре обоснован и интегриран в държавна стратегия.
“Когато държавите имат план, тогава инвеститорите и бизнеса вярват и инвестират”, обърна се президентът към участниците в срещата. “Очакваме от изпълнителната власт бързо да подготви до края на юни предварителния вариант на Националната програма “България 2020”, в който да залегнат и днешните предложения. Тази програма ще представлява договор с Европейската комисия и е силен инструмент за осъществяването на реформи на база на устойчива стратегия”, подчерта Росен Плевнелиев.
Според представителите на работодателските организации държавата може да ги подпомогне чрез подобряване на бизнес средата, въвеждането на електронно правителство и общини и гарантирането на справедливост. Синдикалните организации подчертаха необходимостта пазарът на труда да бъде водещ фактор при определянето на образователните програми във висшите учебни заведения и професионалните гимназии.
Председателят на Българската академия на науките акад. Никола Съботинов подчерта готовността на Академията да подпомогне процеса на създаване на технологични клъстери у нас и внедряването на иновации в производството.