НОВИНИ
Вицепрезидентът призова ЕС и ООН да бъдат солидарни с България в усилията й да се справи с нарастващия брой на търсещите закрила
2013-09-18 17:00:00
Държавата е мобилизирала своя ресурс, търси всички възможни начини чрез междуинституционално сътрудничество и чрез изпълнение на ангажиментите на отделните власти да се справи с увеличаващия се поток от чужденци, търсещи закрила в Република България. Това каза днес вицепрезидентът Маргарита Попова след работна среща за обсъждане на положението на децата и жените, търсещи или получили закрила в страната.
По инициатива на вицепрезидента на "Дондуков" 2 се срещнаха представители на Върховния Комисар на ООН за бежанците (ВКБООН), Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), държавни институции, местната власт и организации на гражданското общество.
Вицепрезидентът подчерта необходимостта от национална солидарност по проблемите на търсещите закрила и последващата им интеграция след получаване на статут в страната ни.
Настоящата 2013 година беше обявена от Европейската комисия за Година на европейския гражданин – с всички произтичащи възможности, предизвикателства и задължения. Маргарита Попова отново изрази безпокойството си от тежката ситуация, резултат от продължаващия граждански конфликт в Сирия. По думите й, случващото се в момента е голямо предизвикателство и за българските граждани. „В момента имаме деца-бежанци, майки, разделени семейства, възрастни хора, хора, които бягат от най-бруталното злодеяние, резултат от човешка дейност; хора, които са решили да потърсят, да назоват и да приемат България като държава-закрилница“, заяви вицепрезидентът.
Според Маргарита Попова, трябва да се постигне баланс между хуманизъм и човеколюбие, от една страна, и сигурност за всички, от друга. “Необходимо е да обединим усилията си и да кажем, че България не само може, но ще се справи със ситуацията с нарастващия брой на търсещите закрила”, категорична беше Попова.
Основните въпроси, които бяха обсъдени днес от участниците в работната среща, са условията на настаняване, медицинските грижи, достъпът до образование и последваща интеграция на децата, търсещи или получили закрила в България. Направени бяха предложения за подобряване на координацията, за промени в законодателството, за конкретни мерки за осигуряване на храна, психологична помощ и учебници за децата.
Вицепрезидентът призова Европейския съюз и Организацията на обединените нации, чрез представителя на ВКБООН, да се включат и да бъдат солидарни с България в усилията й да се справи с нарастващия брой търсещи закрила.