НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев запозна естонския бизнес с условията за инвестиции в България

2013-09-13 17:07:00

Президентът Росен Плевнелиев представи пред естонския бизнес макроикономическите показатели и условията за инвестиции в България. В Талин държавният глава разговаря с председателя на Естонската търговско-промишлена палата Тоомас Луман и с Управителния съвет на палатата.

Селското стопанство, производството на храни и високите технологии, бяха посочени от президента като сектори, които могат да представляват интерес за инвестиции от страна на естонските компании. Туризмът и развитието на индустриалните зони също са области, които България развива и в които има възможност за реализацията на бизнес проекти. През последните години страната ни развива целогодишен туризъм - морски и планински, включително ски-туризъм, екологичен, спа и селски туризъм, отбеляза президентът.

В естонската столица президентът посети Демонстрационен център по информационни и комуникационни технологии и Центъра на НАТО за високи постижения в киберсигурността.  

„В областта на киберсигурността България може много да допринесе за колективната сигурност в рамките на НАТО и се надявам, че страната ни ще намери силна специализация в Алианса“, коментира държавният глава, след посещението си в Центъра на НАТО по киберсигурност. По думите на президента, българският талант в областта на информационните и комуникационните технологии може успешно да бъде използван за реализацията на един много смислен отбранителен приоритет и да добави стойност към колективната система за защита на Алианса.

Президентът изрази надежда България да се присъедини към 11-те страни от НАТО, които работят заедно по стратегически направления за НАТО в Центъра по киберсигурност в Талин. „Длъжни сме да изграждаме способностите си и да работим интегрирано с партньорите си“, подчерта Росен Плевнелиев.

Пред журналисти в Талин президентът отново призова за интегриран подход и политическа воля за ускореното въвеждане на електронното управление в България. Според държавния глава, не е нормално в България години наред да се говори за електронно правителство, да има три различни институции, които се занимават с електронните услуги за гражданите и все още да няма интегриран подход, който да води до конкретни резултати.

„Достъпът на гражданите до електронни услуги вече е елементарно човешко право и сме длъжни да им го осигурим“, категоричен беше президентът и припомни успешния естонски пример. Според президента, по този начин гражданите ще възстановят доверието си в институциите и ще повярват в собствената си държава. „Крайно време е за по-малко приказки и повече работа“, категоричен беше още президентът Росен Плевнелиев.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки

25 юли 2026 | 11:11
Илияна Йотова подчерта, че има уверенията на премиера Румен Радев, че следващата година един от най-големите приоритети ще бъде детската болница.

Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие

25 юли 2026 | 11:11
"Трябва да намерим баланс между институциите, политиците, гражданското общество и този баланс да бъде най-здравата основа, върху която можем да градим успеха на България и да си защитаваме интересите навън“, посочи Илияна Йотова

Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво

25 юли 2026 | 11:11
България не е страна в конфликта в Близкия изток. Българското правителство постъпи честно и пое своята отговорност с решението за приемане на американски самолети-цистерни в авиобаза „Безмер“, заяви Илияна Йотова

Държавният глава Илияна Йотова проведе среща с европейския комисар Екатерина Захариева

23 юли 2026 | 14:02
По време на разговора беше обсъдена Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за периода 2028-2034 г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки