Приключи процедурата по номинация на представител от квотата на държавния глава в Съвета за електронни медии
2012-04-25 10:00:00
Приключи процедурата по номинация на представител от квотата на държавния глава в Съвета за електронни медии. В рамките на предварително оповестения срок, 23 април 2012 година, в Администрацията на президента постъпиха следните 12 номинации:
В мотивите си в подкрепа на кандидатурата Изпълнителният комитет на СБУ посочва, че авторитетът на доц. д-р Мирослава Кортенска, изграден чрез публично отстояваните й позиции по въпросите на българското образование и култура, е добре известен и познат в българското медийно пространство. Мирослава Кортенска е признат теоретик в областта на медиите и авторитетен публицист, се казва още в писмото на ИК на СБУ до държавния глава.
В мотивите за номинацията си Центърът за независима журналистика подчертава успешната журналистическа работа и мениджърска дейност на Чавдар Стефанов в сферата на електронните медии; висока компетентност в областта на електронните медии; публикации, отразяващи нагласа за рефлексия и формулиране на идеи по същностни проблеми на електронните медии; активно участие в професионалния медиен дебат.
Юлиан Божидаров Райчев в писмо до президента предлага номинацията си за член на СЕМ от квотата на държавния глава. В мотивите си кандидатът посочва, че е хоноруван преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” в областите на съвременните практики на взаимодействие с изкуствата, текста, илюстрацията и дизайна на книгата. Води общ курс на специалностите „Културология” и „Култура и медии” в ЮЗУ.
В мотивите си СБЖ посочва, че Юлия Гигова е журналист с дългогодишен опит в областта на електронните медии. Два мандата е член на Управителния съвет на БНР. Според СБЖ, професионалният й опит в сферата на обществените електронни медии и нейната репутация в професионалните среди биха допринесли за авторитета на Съвета за електронни медии, за укрепване на доверието към него и за развитие на експертния му потенциал.
Съюзът на българските филмови дейци предлага в писмо до президента две номинации за член на СЕМ.
В мотивите на СБФД се казва, че Георги Стоянов има сериозен експертен опит, включително като заместник-генерален директор на Българската национална телевизия, заместник-министър на културата и съветник по културните въпроси към Посолството на България в САЩ. СБФД изтъква още, че Георги Стоянов е добре запознат с проблемите на българското кино.
В мотивите на Съюза се казва, че Драганов е доктор по кинознание, киноизкуство и телевизия, преподавател в НБУ и НАТФИЗ. Бил е член и секретар на НСРТ, директор на ТВ „Европа” и ББТ ТВ, програмен директор в Българската национална телевизия, както и първи представител на БНТ в Програмния комитет на ЕС за радио и телевизия. Иво Драганов е специалист по конвергенцията телекомуникации-електронни медии-висши технологии, се посочва в писмото на СБФД до президента.
В мотивите си Фондацията посочва дългогодишния й опит в медиите като репортер, редактор и водещ в редица електронни обществени и частни медии, сред които Дарик радио и БНТ. Опитът на Стоянова извън България и натрупаните знания за сложни политически ситуации Центърът за развитие на медиите посочва като важно предимство на нейната номинация.
В мотивите си до президента Николова изтъква дългогодишния си опит в областта на медиите и рекламата, в сферата на медийните регулации и правото. Сред професионалния си опит Симона Николова посочва работата си като в рекламния отдел и като търговски директор на бТВ, на телевизия ТВ2 и други телевизионни канали.
Асоциацията посочва в мотивите си, че професионалното развитие на Тодорова е свързано с журналистиката, електронните медии и съобщенията, както и законодателството в тези сфери. Като аргументи за номинацията от организацията посочват юридическия й опит в НСРТ и СЕМ, както и в Асоциацията на българските телевизионни оператори.
Сред мотивите за номинацията си организацията посочва работата на Константина Гуляшка по законите за авторското право, радиото и телевизията и за филмовата индустрия. Гуляшка е ангажирана активно с проблемите на филмопроизводството, филморазпространението и журналистиката, се казва още в мотивите.
В мотивите за номинацията си от организацията посочват дългогодишния му опит като журналист, предимно в структурите на БНР. До 2011 година Ивайло Савов е заемал поста директор на Радио „Шумен”. Бил е и в Дирекционния съвет на БНР. В мотивите на неправителствената организация до президента се казва, че журналистът има съществен принос при въвеждането на медийното съдържание, посветено на проблемите на гражданите в неравностойно положение.
В мотивите си двете организации изтъкват опита на Веселина Петрова като юрист в Съвета за електронни медии, практическия й опит и теоретични познания в областта на българското и европейското право, свързано с електронните медии.
Постъпилите документи на кандидатите ще бъдат разгледани и с номинираните ще бъде проведено събеседване от вътрешна комисия, назначена с указ на държавния глава.
Най-добре представилите се и отговарящи на изискванията на ЗРТ кандидати ще бъдат поканени да представят публично концепциите си. След публичното изслушване на кандидатите президентът Росен Плевнелиев ще обяви избора си за член на Съвета за електронни медии от квотата на държавния глава.