НОВИНИ

На общата ни история с Македония е отредено да ни сближава, не да ни разделя, каза президентът Росен Плевнелиев

2013-07-21 10:45:00

Днес, когато в съседна Република Македония също се почитат героите на Илинденско-Преображенското въстание, ние ясно съзнаваме, че на нашата обща история е отредено да ни сближава, а не да ни разделя, заяви президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 110 години от Илинденско-Преображенското въстание. Държавният глава присъства в Благоевград на тържественото честване на годишнината от епопеята през 1903 г. и я определи като един от най-високите върхове на Движението за национално освобождение и обединение на българите.

„Ценностите и уроците на миналото не могат да бъдат заличени, историята не може да бъде пренаписана“, подчерта президентът и припомни, че преди 110 години със смелост и сила предците ни отхвърлиха оковите на робството. „Сега са ни нужни също толкова смелост и сила, за да се освободим от политическите и идеологическите предсразсъдъци. Такъв е заветът на героите от Илинденско-Преображенското въстание – българският народ да бъде свободен, да бъде обединен и достоен член на проспериращото семейство на европейските народи“, каза държавният глава.

Росен Плевнелиев припомни още, че пламъците на въстанието от 1903 г. са осветили цяла Европа и са доказали по категоричен начин, че българите от Македония и Одринско са достойни за своята свобода, „защото бяха готови да я заплатят в неравна борба, дори и с цената на своя живот“. „Тези три месеца над 26 хиляди въстаници водиха стотици сражения с многократно превъзхождащ ги противник. В борбата паднаха мнозина, защото вярваха, че свободата е единствено постижима, ако дадат за нея самите себе си, ако платят за нея с много скъпа, свидна, българска кръв. Ето защо на днешния ден ние, многобройните потомци и сънародници на храбрите въстаници, не просто само скланяме глава пред погледа и саможертвата им, а даваме ясен знак, че не сме забравили историята. Илинденско-Преображенското въстание се вгради завинаги в нашия летопис, стана неразделна част от нашата културна и национална идентичност“, заяви в словото си президентът Росен Плевнелиев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Партньорството между науката и бизнеса не трябва да е еднократна инициатива, а стратегически избор за бъдещето на България

16 юни 2026 | 12:12
Богатството на съвременните общества се създава там, където знанието среща предприемаческия дух, а научните открития се превръщат в производство и конкурентно предимство. България има всичко необходимо за това – талантливи учени, креативни инженери, предприемчив бизнес и традиции в науката. Нужно е да превърнем тези предимства в обща национална цел. Това заяви президентът Илияна Йотова при откриването на шестото издание на форума „Наука за бизнес“.

Илияна Йотова: Подпалването на български дипломатически автомобили на територията на Северна Македония е посегателство срещу България

16 юни 2026 | 12:12
Целият свят е заинтересован примирието в Близкия изток да бъде трайно, заяви държавният глава пред журналисти

Президентът категорично осъжда палежа на дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие

15 юни 2026 | 18:06
Позиция на държавния глава Илияна Йотова

Президентът Илияна Йотова подписа указ за назначаване на състава на Централната избирателна комисия

15 юни 2026 | 17:05
Държавният глава проведе процедурата за нов състав на ЦИК, като на 9 юни в рамките на публични консултации партиите и коалициите в настоящия парламент представиха своите предложения за членове. На 12 юни излъчените кандидати бяха изслушани.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки