НОВИНИ

България и Румъния ще работят за строителството на трети мост над р. Дунав при Силистра-Кълъраш

2013-06-13 14:57:00

България и Румъния ще работят за строителството на трети мост над р. Дунав, който да свърже Силистра и румънския град Кълъраш. За това се договориха българският президент Росен Плевнелиев и румънският му колега Траян Басеску, които разговаряха по време на 18-та Среща на държавните глави от страните от Централна и Източна Европа, която се провежда в словашката столица Братислава. За изграждането на бъдещия мост двете страни ще търсят различни варианти за финансиране по линия на структурните фондове на Европейския съюз, Програмата за трансгранично сътрудничество и Дунавската стратегия.

В Братислава Росен Плевнелиев и Траян Бъсеску постигнаха съгласие за по-тясна координация на позициите и дейстията по отношение на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство без граничен контрол.

Двамата президенти подкрепиха инициативата за съвместно писмо, заедно с държавните глави на Австрия, Унгария и Турция, до президента на Азербайджан Илхам Алиев в подкрепа на проекта за пренос на каспийски газ до Европа “Набуко-Запад“. Общо е очакването консорциумът “Шах Дениз” 2 да вземе в края на месец юни положително решение за изграждането на газопровода.

За много по-голяма свързаност и по-голяма интеграция между страните от региона призова президентът Росен Плевнелиев в изказването си по време на форума. Държавният глава посочи, че трябва да се работи за свързване на енергийните мрежи, на транспортната инфраструктура, на пристанищата и това ще бъде предпоставка за икономическо развитие. Според държавния глава присъединяването на Хърватия към Европейския съюз е добър пример за останалите страни от Западните Балкани и този процес трябва да продължи, основан на европейските ценности и на добросъседските отношения.

Българският президент поздрави Сърбия и Косово за постигнатото споразумение за нормализиране на отношенията, което открива пътя им към по-бърза интеграция в ЕС.

Росен Плевнелиев посочи пред колегите си от Централна и Източна Европа, че няма готови рецепти за преодоляване на последствията от финансовата и икономическата криза и затова решенията трябва да се търсят на регионално равнище.

В рамките на 18-та Среща на върха в Братислава държавният глава ще проведе двустранни срещи с президентите на Полша, Словения и Украйна.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Илияна Йотова се срещна с д-р Ахмед Маждалани - специален пратеник на президента на Държавата Палестина

15 юли 2026 | 19:07
Президентът Илияна Йотова проведе среща на „Дондуков“ 2 със специалния пратеник на президента на Държавата Палестина и председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина Махмуд Аббас.

Президентът Илияна Йотова обсъди следващия многогодишен бюджет на ЕС с членове на Европейската сметна палата

15 юли 2026 | 18:06
На срещата на „Дондуков“ 2 членовете на европейската одитна институция запознаха държавния глава с основните моменти от 12-те становища по предложения бюджет на съюза в неговата цялост, както и по секторните политики в него.

Президентът: С обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество Европа ще се справи с безпрецедентните предизвикателства

14 юли 2026 | 21:09
Във време, когато Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, наследството на Френската революция с идеалите за свобода, равенство и братство ни напомня, че силата ни е в нашето единство. Повече от всякога се нуждаем от обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество. С тези думи президентът Илияна Йотова се обърна към гостите на официалния прием по повод Националния празник на Френската република, организиран от френското посолство в София.

Илияна Йотова отличи с Почетния плакет на президента българските спортисти от Световното първенство за атлети със синдром на Даун

14 юли 2026 | 13:01
Успехите на атлетите и техните треньори доказват, че няма преграда пред човешките възможности, когато има упоритост, амбиция и подкрепа, заяви президентът

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки