НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев се срещна с президента на Словашката република Иван Гашпарович. Президентът Росен Плевнелиев се срещна с президента на Чешката република Милош Земан. Президентът Росен Плевнелиев се срещна с президента на Република Латвия Андрис Берзинш.

Росен Плевнелиев: Свързването на енергийните системи на България с регионалния енергиен пазар в Централна Европа е въпрос на национална сигурност

2013-06-12 19:20:00

Пълноценното използване на потенциала на Кохезионната политика като фактор за икономически растеж в условията на криза и като средство за преодоляване на различията в развитието на страните-членки на ЕС е бил водещ акцент в двустранните срещи на президента Росен Плевнелиев с колегите му от Латвия, Словакия и Чехия – Андрис Берзинш, Иван Гашпарович и Милош Земан. Българският държавен глава е на работно посещение в Словашката република по повод 18-та Среща на върха на страните от Централна и Източна Европа. Росен Плевнелиев бе категоричен, че отстояването на интересите на Европейския съюз като общност зависи и от способността му да отстоява интересите на страните от отделните региони.

Обща е била позицията на държавните глави, че в настоящата икономическа криза по-голямата свързаност между страните-членки на ЕС е ключ към стабилността и създава добри условия за икономически растеж в бъдеще. Като особено перспективна възможност българският президент е посочил разширяването на проекта за свързване на енергийните и газопреносните мрежи на Чехия, Словакия Унгария и Полша със страни от съседните региони и изграждането на общ енергиен пазар. „В момента Словакия изпитва недостиг на електрическа енергия, а България разполага с излишък, който не може да се реализира, именно поради липсата на подобни връзки“, подчерта Росен Плевнелиев. По думите на държавния глава свързването на енергийните системи на България с изграждащия се регионален енергиен пазар в Централна Европа е и въпрос на национална сигурност за страната ни.  

Свързването на Балтийските страни с региона на Черно море също е било обсъдено по време на срещата на държавния глава с президента на Латвия Андрис Берзинш.

Предстоящо посещение на държавния глава в Словакия по повод отбелязването на 1150-годишнината от Великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий е било договорено на срещата на Росен Плевнелиев с президента Иван Гашпарович. „И България и Словакия имат интерес към въвеждането на нови и иновативни производства и това създава много перспективи за разширяване на двустранното сътрудничество. Дунавската стратегия е друг фактор, който дава възможност за реализацията на общи проекти“, отбеляза президентът.

Ситуацията с чешката компания ЧЕЗ и резултатите от проверките на ЕК, Световната банка, ДКЕВР по цялата верига в българската енергетика беше във фокуса на срещата с президента на Чехия Милош Земан.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Над 350 заявления за подпомагане на деца и лечебни заведения са постъпили от началото на кампания 2025-2026 г. на „Българската Коледа“

16 март 2026 | 17:05
Президентът Йотова се срещна с Експертния съвет на „Българската Коледа“

Президентът: Необходима е обществена нетърпимост срещу сивата икономика

12 март 2026 | 19:07
Държавният глава участва в церемония по връчване на наградите „Икономика на светло“

Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“

11 март 2026 | 14:02
Победителките ще имат възможност да участват в работното ежедневие на президента Илияна Йотова и на британския посланик Натаниел Копси, да се срещнат с представители на законодателната и изпълнителната власт, на гражданския сектор и на бизнеса.

Илияна Йотова: Днес молитвата ни е за мир, разум и диалог

10 март 2026 | 12:12
Държавният глава участва в отбелязването на 83 години от спасяването на българските евреи

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки