НОВИНИ

На 9 април Комисията по помилване при Президента ще отчете за пръв път публично дейността си до момента

2012-03-30 15:00:00

Процедурата по помилването е значително по-ефективна със създаването на новата структура в Администрацията на президента с щатни експерти и ясни правила за работа на Комисията по помилването. Сроковете за разглеждането на преписките са сведени от три месеца до един месец, като ще бъдат съкратени допълнително с подобряването на взаимодействието между отговорните институции. Това стана ясно от думите на вицепрезидента Маргарита Попова, която проведе днес на „Дондуков” 2 работна среща с директори на места за лишаване от свобода от цялата страна.

Първия публичен отчет за дейността на комисията от учредяването й до момента ще бъде представен на 9 април в Президентската администрация, съгласно оповестените правила за нейната работа. В публичните отчети на комисията ще участват и представители на ангажираните с процедурата по помилване институции, включително ВКП и ГД „Изпълнение на наказанията” при Министерството на правосъдието, стана ясно по време на срещата.

Публичността в дейността на Комисията по помилването ще помогне за преодоляването на подозренията и ще осигури спокойствие и стабилност в обществото по отношение на въпросите на помилването, тъй като до момента работата на комисията не е била прозрачна, подчерта още вицепрезидентът Попова. Предстои експерти на комисията да посетят местата за лишаване от свобода и да се срещнат с експертите, които имат отношение към преценката на състоянието на лишените от свобода, предложени за помилване. По този начин ще бъде подобрено взаимодействието между администрациите на затворите и експертите на президентската администрация, които предлагат на вицепрезидента мотивирани становища по всеки отделен случай.

Целта на всички съвместни усилия е да се установи пряка и съдържателна комуникация между институциите, а политиката по помилването да стане прозрачна и разбираема, посочи председателят на Комисията по помилването д-р Ива Пушкарова. В края на май Президентската администрация ще бъде домакин на кръгла маса, на която публично ще бъдат дискутирани въпросите на помилването в България.

На срещата присъстваха още заместник-министърът на правосъдието Пламен Георгиев, представители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” в министерството и представител на Върховната касационна прокуратура.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Гневът от беззаконието ще се стовари върху тези, които го предизвикват

21 ноември 2025 | 20:08
Запазената марка на тартора на правителството, който тайно лети към Дубай с частен „Фалкон“, е да съсипва и разпродава всичко, до което се докосне, заяви Румен Радев

Румен Радев: Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма

21 ноември 2025 | 17:05
България разчита на подкрепата на Американския еврейски комитет за популяризиране на светлия пример за спасяването на българските евреи през Втората световна война, подчерта държавният глава на среща с вицепрезидента за Европа на Американския еврейски комитет

Вицепрезидентът: Управляващото мнозинство няма да допусне дискусия по темата за референдума и еврото

20 ноември 2025 | 19:07
Всеки сам може да си отговори на въпроса дали президентът беше прав да поиска референдум за готовността на България да приеме еврото, заяви Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Вместо да бъде съюзник, държавата избра да е опонент на българския бизнес

20 ноември 2025 | 11:11
Илияна Йотова беше гост на церемонията по връчването на наградите „Мистър и Мисис Икономика“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки