НОВИНИ

България ще следва германския модел на устойчиво развитие, основан на иновации и насърчаването на производства с висока добавена стойност

2013-04-11 17:23:00

„Германия е стратегически партньор и пример за България не само заради тенденцията на постоянно увеличаване на инвестициите и на размера на двустранния стокообмен, а преди всичко със следвания модел на устойчиво развитие, основан на иновации и развитието на производства с висока добавена стойност. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев при откриването на конференцията „Германия – страна на иновации". Форумът се организира от Германо-българската индустриално-търговска камара, която отбелязва през 2013 г. 20 години германска икономика в България. Държавният глава бе категоричен, че „корпоративната социална култура, която носят германските компании в България също дава добър пример, който страната ни ще следва“.

Росен Плевнелиев подчерта пред участниците в конференцията, че пътят, по който страната ни ще изгради своето бъдеще, е в насърчаването на инвестициите в образованието, научната и развойната дейност и изграждането на реална връзка между образователните институции и бизнеса. „България е готова със своята Национална програма „България 2020“ и част от нея е Националната иновационна стратегия, в изготвянето на която бе използван и опитът на Германия“, отбеляза Росен Плевнелиев. Основна цел на стратегията е повишаването на конкурентоспособността на българската икономика чрез въвеждането на доказали своята приложимост модели на развитие.

Президентът подчерта, че служебното правителство у нас работи активно за изготвянето на закон за иновациите в България. Този процес ще бъде насърчен и със създаването на Национален иновационен борд, който да формира стратегиите за развитие на различните сектори на националната икономика и да обедини усилията на БАН, Селскостопанска академия, браншовите организации, държавните институции и университети. В своята дейност бордът ще бъде подпомаган от Национален иновационен фонд, чието финансиране ще бъде включено в рамките на държавния бюджет.

Предстои страната ни да изготви две нови оперативни програми  - „Наука и иновации за конкурентоспособност“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“, които следва да стимулират фирмите да използват актуални научни разработки в своята производствена дейност и в обучението на служителите си. Според държавния глава добрите традиции на професионалното обучение у нас също ще дадат своя принос за насърчаването на сътрудничеството между образователните институции и бизнеса. „Работи се и по нов закон, който да регламентира въвеждането на дуалната система на обучение и квалификация в рамките на средното образование и се надявам проектът да бъде готов до месец“, коментира още президентът Плевнелиев.

„Иновациите са двигател на социалното икономическо развитие и създаването на благоприятна среда за внедряването на постиженията на науката в икономиката дава гаранция за стабилното развитие на обществото“, подчерта в изказването си президентът на ГБИТК Бертрам Ролман.

Във форума взеха участие главният управител на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари д-р Мартин Ванслебен и управителят на Германската държавна агенция за инвестиции и търговия д-р Бено Бунзе.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация

25 юли 2025 | 15:03
Погромът върху българската конституция, който извърши „сглобката“, ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на власт в България, заяви държавният глава пред журналисти

Румен Радев: България е била силна и просперираща, когато връзката между народа и армията е устоявала на изпитанията

25 юли 2025 | 13:01
Държавният глава участва в тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и връчване на свидетелствата на кадетите от 147-ми випуск „Сливнишко-Драгомански“ на НВУ „Васил Левски“

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване

24 юли 2025 | 10:10
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ. В същото време президентът счита, че промените създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.

Румен Радев: Успехът е съпътствал българската дипломация, когато е била неподвластна на тяснопартийни интереси и е следвала ясно формулирани национални цели

22 юли 2025 | 22:10
Когато към страната ни се прилагат асиметрични действия, следва да разширяваме дипломатическия инструментариум, така че да защитаваме национален интерес и най-вече правата на сънародниците ни зад граница, заяви президентът по случай Деня на българската дипломатическа служба

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки