НОВИНИ

Повече от 100 молби на граждани на Русе приеха за три дни експертите на мобилната приемна на президентската институция

2013-04-10 16:30:00

Повече от 100 преписки по молби на граждани на Русе приеха за три дни експертите на мобилната приемна на президентската институция, която отвори врати в дунавския град на 8 април. 23-има граждани бяха приети лично от президента Росен Плевнелиев, който посети днес приемната в последния й работен ден. С молба за намиране на работа, за подпомагане на дете със средства по кампанията „Българската Коледа“, както и за съдействие по случаи, свързани с правото на собственост, се обърнаха русенци към държавния глава.

Най-често гражданите на Русе са потърсили съдействие от президентската институция за разрешаването на социални и пенсионно-осигурителни въпроси, за настаняване в общинско жилище и отпускане на социални помощи, по въпроси, свързани с предоставянето на услуги по електро- и водоснабдяване, по съдебни спорове, както и за включване в програмата „Личен асистент“.     

По-бързи разплащания и облекчени процедури за кандидатстване по сегашните и по бъдещите оперативни програми след 2014 г. поискаха по-рано близо 150 представители на бизнеса от Русе и региона на среща с президента Росен Плевнелиев. Пред журналисти президентът сподели, че са били обсъдени възможностите за подобряване на дейността на Агенцията за инвестиции, както и проекти и предложения за развитие на транспортната и логистичната инфраструктура в града. Общинската администрация е потърсила съдействие гражданското летище на Русе да й бъде предоставено за стопанисване, а с европейско финансиране до 2020 г. в града може да бъде изграден мултимодален транспортен терминал, информира държавният глава. Били са очертани и основни икономически направления на местната икономика, които имат нужда от подкрепа за развитие. Такива са шивашката индустрия, земеделието, производството на автомобили и машиностроенето. Предстои в Русе да отвори врати и нова фабрика за производство на храни, е станало ясно още по време на срещата.

Държавният глава изрази задоволство от работата на общината по проекти, финансирани със средства от ЕС. В момента Русе реализира проекти на стойност около 180 млн. лева, което е 18 пъти повече спрямо 10 години по-рано. „За да има заетост и доходи обаче, е необходимо да подкрепяме инвеститорите, които идват в България. Те са добрите посланици за тези, които ще дойдат след тях“, коментира президентът Росен Плевнелиев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Нарастващият език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство

13 февруари 2026 | 20:08
Илияна Йотова проведе срещи в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с върховния представител за Газа Николай Младенов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки