НОВИНИ
Президентът очаква бъдещото служебно правителство да пристъпи към решаването на въпросите, предизвикали обществено недоволство
2013-03-05 17:58:00Президентът Росен Плевнелиев връчи днес на “Дондуков” 2 проучвателен мандат за съставяне на правителство на парламентарната група на Движението за права и свободи, който бе върнат на държавния глава от лидера на ДПС Лютви Местан. С това бе изчерпана и предвидената в Конституцията възможност за съставяне на ново правителство в рамките на настоящото Народно събрание. Най-рано на 13 март президентът ще назначи служебно правителство, ще разпусне 41-то Народно събрание и ще насрочи предсрочни парламентарни избори.
Президентът отново припомни стъпките, които е предприел, за да гарантира стабилността на страната в условията на настоящата политическа криза. Основната цел на проведените консултации с парламентарно представените политически сили, след оставката на правителството на ГЕРБ, бе именно да се обсъди и потърси възможност за излъчването на правителство, което да работи с действащото 41-во Народно събрание, каквото бе и едно от исканията, които държавният глава получи от протестиращите граждани. Росен Плевнелиев подчерта, че неспособността да бъде осигурена необходимата парламентарна подкрепа за съставянето на програмен, експертен или партиен кабинет е била многократно потвърдена от лидерите на парламентарно представените политически сили, включително и на последното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. “Трите най-големи парламентарни групи получиха възможност да съставят кабинет, в изпълнение на изискванията на Конституцията, но както всички знаете, върнаха мандата”, посочи Росен Плевнелиев. Той добави, че поради направената от лидера на ДСБ заявка за сформирането на програмен кабинет, за четвърти път вчера е провел разговори и с Иван Костов, и с председателите на големите парламентарни групи, които категорично са отхвърлили всяка възможност да подкрепят създаването на правителство в рамките на този парламент.
Държавният глава посочи, че очаква от бъдещото служебно правителство да зададе насоката и да пристъпи към решаването на въпросите, предизвикали обществено недоволство. “Очаквам свършеното от служебния кабинет да подпомогне работата на следващите парламент и правителство в изработването на антимонополно законодателство и либерализирането на енергийния сектор”, посочи още Росен Плевнелиев. Според президента структурата на служебния кабинет трябва да гарантира функционирането на социално отговорна държава и към момента държавният глава счита, че ресорите на бъдещите вицепремиери трябва да бъдат в сферите на труда и социалната политика, икономиката и управлението на еврофондовете.
Росен Плевнелиев потвърди, че президентската институция ще продължи да бъде гарант, че гласът на гражданите ще бъде чут и изказа благодарност за отправените към институцията конструктивни предложения, включително по отношение на дейността и регулацията на монополите. “Предложенията са публикувани на страницата на президента и вече са изпратени до парламента и до Министерския съвет в оставка. Очаквам те да се отнесат максимално отговорно към тях”, подчерта държавният глава. Росен Плевнелиев беше категоричен, че предстоящото създаване на обществени съвети към отделните министерства ще създаде механизма, с който гражданското общество да участва в работата на изпълнителната власт. „Предпоставка за това са добрият диалог и прагматичният подход, затова апелирам за разум и конструктивно отношение”, каза още президентът Росен Плевнелиев.