ИНТЕРВЮТА
Интервю на президента Румен Радев за предаването „Годината“ на Дарик радио - II част
2017-12-16 15:15:00
Водещ: Ще влезете ли и в друга битка – по очертаващия се пореден спор за Банско, концесията в Банско, което един от коалиционните партньори постави дори като условие като че ли за участието си в правителството? Според вас, новият Закон за концесиите ли трябва да се приложи, който ще влезе следващата година, или напротив – въпросът да бъде решен бързо?
Румен Радев: Аз имах принципно отношение по този въпрос. И с плана…
Водещ: Да, вие водихте известна битка по темата.
Румен Радев: Да, и екологичния план за Пирин още в началото на работа на служебното правителство, и със Закона за концесиите, и със Закона за околната среда. Според мен, България наистина трябва да се развива като туристическа дестинация. Ски туризмът е важна част от туристическия бранш. Ако сравним България като територия с една Австрия, да речем, с други държави, където има ски туризъм, ще видим, че ние сме изключително изостанали и като дължина на писти, да не говорим за лифтове. Лифтове в България трябва да се строят, трябва да има още лифтове – това е моето мнение. От това България само ще печели, и общини, и хора, които се занимават с този бизнес, но трябва да става по такъв начин, че да изключва всякакво неразумно посегателство върху природата. Природата трябва да бъде защитена. И тук наистина трябва да бъдем много внимателни, много балансирани. Има залитания и в едната, и в другата посока. В момента виждам, че правителството има амбицията да реши този въпрос, надявам се по един добър начин. Но аз ще изчакам със своето мнение, когато видим решението на правителството.
Водещ: То като че ли спор за време се води – в кое време да се вземе, дали да е тази година или да се влезе в още дебати, още изчакване.
Румен Радев: Не е само за време, не е само за време. Спорът е и за начина, по който да се направи. Има значение. Но пак казвам, аз ще изчакам решението на правителството.
Водещ: Кое е по-добре според вас – на 28-ми ли да се разсече възела или да се изчака новото законодателство, по което вие имахте отношение?
Румен Радев: Не мога да кажа, защото аз не се занимавам с оперативната страна на въпроса – нито съм запознат с проекта за лифта, нито каква част точно от територията той ще отнеме. Както виждате, такъв проект липсва точно разработен и в самите планове.
Водещ: Трябва ли да продължи да се строи „Белене“ – друг дебат на тази година, след като България плати на руснаците реактора?
Румен Радев: Тук сме в един изключително труден казус, на който обаче трябва да намерим решение. И според мен трябва да го намерим своевременно. Аз се запознах и с доклада на Българската академия на науките относно „Белене“ – множество сценарии, варианти. Но една част от този доклад е важна – че около 2030 г. България ще има недостиг от 2000 мегавата. Това означава, че трябва да се взема решение, и решението трябва да се взема своевременно, защото ние не можем да го отлагаме до безкрай. Енергийните мощности не се създават за ден или година. Това е дълъг процес. Прибрах се и от световната среща за екологичните…
Водещ: За климата.
Румен Радев: Да, за борбата с екологичните промени. Мога да ви кажа, че светът, много държави вече имат високо ниво на амбиция по отношение на транспорт, екологичен бъдещ транспорт, базиран вече на електрически автомобили изцяло. И не само автомобили – говори се изобщо за транспортни системи, където основната двигателна сила да бъде електричеството. Говорим за съвсем нов тип не само сгради, квартали, цели градове – говорим за принципно нови технологии на получаване на енергия, принципно нови технологии на производство на стоки и услуги, дистрибутирани и консумирани. България изостава в тези процеси.
Водещ: Това аргументи за нова атомна централа „Белене“ ли са? Или напротив – са аргументи, че трябва да се търсят още по-нови и различни технологии?
Румен Радев: За мен – и двете. Новите технологии, разбира се, крият все още рискове, най-вече откъм тяхното усвояване. Но ние трябва да вървим в тази посока, трябва да намерим решение на казуса „Белене“, защото тук са вложени много средства. Да, чувам, че вложените средства не били аргумент. Може и да не са, но това са едни похарчени вече средства. Ние какво – да ги оставим там, на площадката? Как ще приключи това, с толкова милиарди, оставени на площадката?
Водещ: Поканихте ли Владимир Путин да дойте точно на Трети март на Шипка за 140 години от Освобождението на България?
Румен Радев: Точно така, поканих го точно на Трети март.
Водещ: Той ще дойде ли?
Румен Радев: Той прие със задоволство поканата, но знаете, че изборите за президент в Руската федерация са на 18 март, така че от разговора ми с него, който проведох, той се извини и каза, че най-вероятно няма да може да дойде на Трети март, точно заради тези избори, но ще търси друга удобна дата.
Водещ: Ама тя другата удобна трябва да е тогава преди Трети март, защото пък може да не го изберат на Трети март – Русия е демократична държава, ако той ще идва.
Румен Радев: Разбира се, разбира се, но аз не мога…
Водещ: Вие ще се опитвате ли до Трети март да смените датата, още в началото на януари да бъде?
Румен Радев: Не мога да диктувам програмата на президента Путин. Той е в предизборна кампания, не аз.
Водещ: Очаквате, че посещение на руски президент в България ще се случи по-скоро след изборите на 18 март следващата година?
Румен Радев: Най-вероятно това ще бъде след изборите. Кой ще бъде президентът на Руската федерация нека не гадаем. Но мисля, че е нормално да дойде на посещение в България, защото руски президент не е идвал от 2008 година, и мисля, че това не е нормално.
Водещ: А според вас в рамките на председателството на Европейския съюз има ли пречка, предвид сложните отношения в момента между Москва и Брюксел заради Крим и санкциите, които Брюксел налага на Русия?
Румен Радев: Вие, надявам се, следите и посещенията и срещите и на г-н Путин из Европа, а също и на европейски лидери, които ходят в Москва. Аз не виждам защо трябва да подчиняваме календара, нашия исторически календар на политическия календар. Ако сме държава, която уважава себе си, мисля, че не трябва да се съобразяваме изобщо с това нещо. Не виждам никакъв проблем. Напротив, това, което е заложено в дневния ред на Европейския съюз, това е разширяване на диалога с Русия. И не виждам никакъв проблем България да бъде част от тази политика на Европейския съюз.
Водещ: По-късно в предаването ще прозвучи още един въпрос на Цветан Цветанов, който е нормално да не остане без отговор. Той пита защо на първия съвет на Европейския съюз, на който вие сте участвал, не сте се противопоставил на удължаването на санкциите за Русия от Европейския съюз, както сте говорил в предизборната кампания, защо България не е блокирала това решение?
Румен Радев: Защото изобщо става по механизъм на по-ниско ниво – на всеки шест месеца автоматично се удължават тези санкции. Те не са…
Водещ: Какво значи по-ниско ниво? Г-н Радев, вие сте президент на България.
Румен Радев: Те…
Водещ: Ако президентът на България, който присъства там, казва „България е против тези санкции“, те няма да се удължат.
Румен Радев: Те не са поставяни в дневния ред на съветите, на които съм участвал. Аз в колко съвета съм участвал?
Водещ: В колко съвета участвахте тази година?
Румен Радев: Ами, да ги преброим – февруари, март и април.
Водещ: По времето на служебния кабинет.
Румен Радев: На всеки шест месеца се подновява този процес.
Водещ: И се падна при вас един път или не се е паднало? Паднало ли се е или не, защото сега излезе /…/
Румен Радев: Не мога да гадая какво се е паднало.
Водещ: Щото те сега го удължиха, тая седмица. Значи може би края на януари да са удължавали. Нямате спомен да сте подкрепил…
Румен Радев: Нямам спомен…
Водещ: … консенсусно решение за санкции към Русия?
Румен Радев: Не е бил поставян въпросът в дневния ред.
Водещ: И за СЕТА защо не сте били против, питат управляващите, пак на съвет, когато сте бил.
Румен Радев: Не искам сега да коментирам. Но това показва, че управляващите нямат идея изобщо какво става на тези съвети – съжалявам, че го казвам. Не знам поради какви причини, може би езикова бариера или нещо друго. Но да кажа още веднъж – СЕТА се гласува от Съвета на ЕС октомври месец 2016 година. Кой представлява България на Съвета на ЕС? Тогавашният премиер. Тогава се гласува СЕТА. Край. Оттам нататък Съветът на ЕС приключва и повече не се занимава. Ако не се лъжа, февруари месец тази година – нямам точни спомени – Европейският парламент прие СЕТА. През месец март имаше Съвет, на който аз участвах, който касаеше разработването на проект за Римската декларация, покрай нея – приемане на други политически декларации. Изобщо не е гласувана СЕТА. СЕТА е споменат, че – точно така – че Съветът на ЕС приветства Европейския парламент, че е гласувал СЕТА. Това е, което е станало. И този документ не беше приет, защото тогава беше казусът с Доналд Туск и за неговата кандидатура, и поради тази причина, въздържането на Полша, той нямаше как да бъде приет, защото Полша беше против. Вие разбирате, че тука става въпрос за абсолютно невежество и спекулация.
Водещ: Явно търсят да ви уязвят дали не говорите едно в България и по време на кампаниите, а друго навън. Вие примерно на канадския премиер, имахте ли възможност да се виждате с него? Казвате ли му „България, аз, като президент на България, съм против това споразумение“?
Румен Радев: Къде да го видя канадския премиер?
Водещ: Не, питам.
Румен Радев: На кой съвет – на лунния или на марсианския?
Водещ: Не сте в някои от тези формати?
Румен Радев: Канада член ли е на Европейския съюз?
Водещ: Във форматите, в които участва.
Румен Радев: Това са пълни глупости. Разбира се, с г-н Трюдо съм се виждал на срещата на върха на НАТО. Мисля, че края на май беше. Но това е друг формат. Това е среща на върха на НАТО по съвсем други въпроси. И нека не се спекулира. Нека един да дойде и да ми каже кога аз съм вдигал ръка или съм се подписвал за СЕТА. Няма такъв случай. Те подписаха за СЕТА, те вдигнаха ръчичка. Приключваме тази тема.
Водещ: Вие сезирахте тази година Конституционния съд точно по този въпрос.
Румен Радев: Разбира се.
Водещ: Кога виждате България в „Шенген“ и без наблюдение от Европейската комисия за правосъдието?
Румен Радев: За мен това е една огромна несправедливост, мога да кажа дискриминация спрямо нас. И това открито съм го казал на Съвет на ЕС пред всички лидери с много ясна…
Водещ: Съвета на Европейския съюз имате предвид. Съветът на Европа е друга институция.
Румен Радев: Да, Съвета на Европейския съюз, точно. Пред всички лидери, абсолютно в прав текст. Ние от 2011 година сме покрили всички технически критерии. Оттук нататък се появяват, даже след края на играта, някакви политически критерии – харесвам, не харесвам, от няколко държави. Аз съм го казал в очите с много ясни аргументи, и те са го приели. И аз се надявам, че България ще бъде приета в „Шенген“, но точно сега на световната среща за борба с климатичните промени в Париж, говорих доста дълго с премиера на Холандия Марк Рюте. Той има своите аргументи. Ясно е, че няма да стане лесно, ние трябва да продължаваме да се борим.
Водещ: Те са вътрешнополитически или в България нещо не е наред?
Румен Радев: Аргументите са обвързване на членството ни в „Шенген“ с Механизма за сътрудничество и проверка в областта правосъдие, в областта антикорупция. Ето, това е нещото, което най-вероятно ще спре някои държави. За мен не е справедливо, не е справедливо, но ние трябва да продължим борбата да се борим, да убеждаваме тези държави, че тук става въпрос за технически критерии, но в същото време ние трябва да правим всичко възможно да си изчистим проблемите вътре, така че да нямаме такъв механизъм, така че имаме ефективна, а не фиктивна борба с корупцията, за да ни повярват най-сетне.
Водещ: А каква политика трябва да приеме България по време сега на председателството на Съвета на Европейския съюз? Едната възможност е посрещане на всички тези служители, които ще идват, тук с хляб и сол – лесно, бързо влизане, все още няма шенгенска граница, другото е стриктна шенгенска граница – опашки, проверки, за да видят как работи системата и на какво са подложени българите, които са налага да чакат на такива опашки по границите с Гърция?
Румен Радев: А, не. Аз няма да навлизам тук в правомощията на министъра на вътрешните работи. Това ще го решава той. Всеки трябва да поеме отговорност в областта, в която той е отговорен.
Водещ: Има теза, че България трябва да бъде по-твърда, че трябва да включително с такива методи да покаже характер.
Румен Радев: Не, вижте…
Водещ: А другият е да се преговаря, да се моли.
Румен Радев: Става въпрос за спазване на стандарти. След като има някакви стандарти, те трябва да се спазват. Това е моята позиция.
Водещ: Кое е най-важното в Българското председателство на Съвета на Европейския съюз от 1 януари?
Румен Радев: Според мен, най-важното е в края на председателството да имат доверие към нашите институции, доверие към българската администрация, че може да бъде добър медиатор и координатор, че може да поставя важни теми и проблеми от европейския дневен ред. Това е нашата най-голяма полза. Тя ще се възвърне след време. Но това е – доверието.
Водещ: Кога виждате Македония, Сърбия, Черна гора, Албания, Босна и Херцеговина, Косово евентуално в Европейския съюз?
Румен Радев: Няма да е лесно и няма да е скоро. Вие знаете прогнозите за Черна гора, за Сърбия – те отиват далеч след 2020 година, говоря за най-напредналата държава Черна гора. И тук, според мен, е много важно да не се дават празни надежди. Да, знам, има ентусиазъм, чудесно. България трябва да помага по всякакъв начин. Но трябва да е ясно, че членството ще става на базата на индивидуален принос, индивидуални реформи, и то не леки, и индивидуално покриване на всички необходими критерии и стандарти. Няма да има политическо членство.
Водещ: Кой е политикът, според вас, на 2017-та? Вие сте в деликатно положение да се президент, но от друга страна, регламентът на нашата класация дава право на тези, които са били Политик на годината, както вие през миналата 2016 година, да имат своя номинация.
Румен Радев: Аз няма да номинирам конкретен политик. Имам си своите съображения. Не че няма такива – напротив, има честни, почтени, прогресивно мислещи политици и от дясно, и от ляво, и в център, които заслужават наистина да бъдат номинирани. Но аз ще номинирам почтения българин, защото във време на дълбока морална криза на нашето общество всеки почтен българин, ако щете и работник, и следовател, и прокурор, учител, лекар, пенсионер, IT специалист, ако щете, е важен. Важен е със своята позиция. Защото ние ще започнем да се движим с бързи крачки като държава, когато всеки от нас осъзнае, че със своята почтеност, позиция, непримиримост и действия е изключително важна неотменна част, и без него това пътуване няма как да се случи.
Водещ: Каква грешка направихте през 2017 година?
Румен Радев: Сигурно съм правил много грешки.
Водещ: Знаете, много и нищо е едно и също, ако не кажеш нещо конкретно.
Румен Радев: Искам да кажа следното. Политикът е атакуван за допуснати грешки всеки ден от своите опоненти. И това е реалността в една демокрация…
Водещ: Имаше ли нещо, за което справедливо ви атакуваха тогава?
Румен Радев: Но грешките, истинските грешки проличават след години. И аз затова ще си запазя правото да коментирам грешки за по-нататък.
Водещ: Какво научихте през 2017 година? Коя книга прочетохте през 2017 година? Има ли време да чете книги президентът?
Румен Радев: Така. Прочетох много книги, но за съжаление не художествени. Това е пропускът ми тази година, отчитам го – голям, сериозен пропуск.
Водещ: Ето една грешка.
Румен Радев: Да, това е грешка. Надявам се сега да остане малко време по коледните празници, да.
Водещ: А добре, от другата литература, която четете? Нещо, което научихте?
Румен Радев: За мен най-важното от това, което научих е, че хората всъщност, жадуват да чуят истината, и то от висока трибуна. Изглежда може би нещо незначително, но словото, изречено в наистина критични моменти, съдържащо истината – тази, която очакват да чуят хората, е нещо важно. И аз благодаря на всички тези българи, които продължават да ме подкрепят през тази първа година на мандата.
Водещ: Къде и какъв си се представяте след 25 години? „Дарик радио“ става на 25 на 21 януари.
Румен Радев: Сега, ако направя едни груби сметки, аз ще бъда доста над средната продължителност на живота на мъжа в България.
Водещ: Човек никога не трябва такива сметки да прави. Кърк Дъглас стана на 101 онзи ден, Азнавур пя на 93 на концерт преди седмица в София.
Румен Радев: Божа работа. Аз ще се радвам, ако България е поела по пътя на оптимизма и ще се радвам, ако мога да кажа, че съм си изпълнил своята мисия с чиста съвест.
Водещ: Коя очаквате да бъде думата на 2018 година?
Румен Радев: За мен е много важна справедливостта, защото каквото и да бъде едно общество, ако в него няма справедливост, то е обречено на непрекъснато напрежение, проблеми и неудовлетворение. Затова е много важно и се надявам, че през следващата година ние ще направим решителна крачка по посока на справедливостта.
Водещ: Румен Радев – президент на България, Политик на годината, на 2016 година – една от водещите 5 номинации за Политик на годината в класацията на „Дарик радио“ за 2017 година. Румен Радев – специален гост в „Годината“ на „Дарик радио“.