ИНТЕРВЮТА
Интервю на президента Румен Радев за предаването „Още от деня“ на БНТ - II част
2017-10-12 19:37:00
Водеща: Хората пък пред екраните много често се питат защо, след като 15 години тази тема бави своето решение, може би и повече, сега темата за изтребителите стана толкова важна, когато става въпрос за толкова много пари. А пари в държавата няма за много други неща – за пенсии, за повишение на заплатите и т. н. Изборът не е ли предопределен, още веднъж да го кажа.
Румен Радев: Искам първо да кажа, че сигурността е неизменен приоритет, особено в несигурни времена. Виждате, че около нас се водят войни. Разбира се, лесно, неангажиращо и печелившо по време на избори е да се говори за пенсии. Но изборите минаха, обещанията остават неизпълнени. Разбира се, че пенсиите са изключително важни и за тях трябва да се говори и да се работи реално. Но за да има пенсии в една държава, тя трябва да бъде стабилна и суверенна, другото е популизъм. Закъсняхме много с целия процес на модернизация на Българската армия. Но той трябва да се извършва разумно. И това, което аз защитавам – не е определен тип самолет, в никакъв случай. Аз защитавам този безпристрастен, изключително добре организиран процес на избор. Защото хората с пагон ще летят на тези самолети, хората с пагон ще залагат живота си, а не лобистите. И не е без значение дали самолетът е нов или 35-годишен на цената на нов.
Водеща: Кой е 35-годишният?
Румен Радев: Един от кандидатите.
Водеща: МиГ-овете, на които летят сега нашите пилоти, на колко години са?
Румен Радев: МиГ-овете са приети на въоръжение 1988-89 г. Мога да ви кажа, че средната възраст на изтребителния парк и в САЩ, и в нашите съюзници от НАТО в Европа, е около 26-27 години.
Водеща: Питам Ви, защото военният министър заговори за ремонт на МиГ-овете. Трябват пари и за другите родове войски. Вие сте върховен главнокомандващ, от друга страна, сте пилотирал МиГ. За какво е резонно да отидат най-напред парите според Вас?
Румен Радев: Първо, мога да кажа, че всички видове въоръжени сили, родове войски, имат нужда от модернизация. Но приоритет трябва да бъде даден на попълването на щатовете и на заплатите на военнослужещите, които са обидно ниски и армията просто се топи. Трябва да има и пълноценна бойна подготовка, защото без нея армията губи смисъл.
Що се отнася до ремонта на МиГ-овете, да, той е необходим. Но обхватът на този ремонт трябва да бъде определен след решението за доставка на нов самолет – при какви условия и как той ще влезе на въоръжение. Защото, ако сега дадем парите за ремонт на всички видове и за тяхната модернизация, това ще изяде огромен ресурс, който би следвало да отиде за новия самолет. И всъщност, няма да имаме нов самолет, мога да ви гарантирам, дълго време, а ще имаме самолет, който далеч не може да постигне тези бойни способности, които носи един нов самолет.
Водеща: Покрай техническите параметри, с които обществото започна да се запознава напоследък, покрай политическите стратегии, които се градят около закупуването на тези самолети, се заговори много и за лобита, и за лобисти. Ща Ви попитам директно – имате ли някакъв интерес да настоявате за един или друг вид самолет. Такива внушения се чуха от парламентарната трибуна. Изрече ги Антон Тодоров и конкретна сума 5 млн.
Румен Радев: Тези хора даже нямат доблестта да отправят директно обвинение, не за 5 млн., за 1 стотинка, защото знаят, че ще бъдат осъдени. Те затова фабрикуват внушения. Те, между другото, се приемат лековерно от медиите. Но аз изобщо не искам да отговарям тук на тези спекулации.
Водеща: Имаше и друга атака към Вас, свързана индиректно с началника на кабинета Ви Иво Христов, който според представители на ГЕРБ няма достъп до секретна информация. Получил ли е той отказ, да разберем?
Румен Радев: Задачите на г-н Иво Христов и характерът на неговата работа не изискват достъп до работа с класифицирана информация. Той не е получавал отказ, защото не е подавал документи. Това са просто поредните спекулации. Ако преценя, че неговите задължения изискват работа с класифицирана информация, той ще подаде документи. Но както виждате, ние за пореден път обсъждаме с вас тук недоказани внушения и се занимаваме със спекулации и манипулации, вместо да говорим по сериозни въпроси. Всъщност това е целта и на манипулаторите.
Водеща: Беше извадена една конкретна шифрограма, за която се твърдеше, че тя е четена от него. Имаше проверка. Между другото, ДАНС е правила проверка тук, какво точно проверяваха?
Румен Радев: Категорично г-н Христов не е имал достъп до нито един класифициран документ. Убеден съм, че това ще го докаже и проверката на ДАНС.
Водеща: А знаехте ли, че трябва да получи такъв достъп?
Румен Радев: Аз вече казах. Ако преценя, че характерът на неговата дейност налага работа с класифицирана информация, той ще подаде документи.
Водеща: Вървим по скандалите, затова отиваме към Хасковския регион, с който сте свързан. Вълнувате ли се от твърденията за т. нар. „шуробаджанащина“, за тези връзки и отношения в общината?
Румен Радев: Естествено, че се вълнувам като президент не само за Хасково, но и за цялата страна. Напоследък вече се носят анекдоти, че България е един родовообщинен строй, защото общините се управляват от родовете. Това е недопустимо. Трябва да се спазват конкурсното начало и всички прозрачни принципи за назначение на служители.
Водеща: БСП говори за модела ГЕРБ, но това не е ли моделът на силния на деня. Не се ли случва това и не го ли наблюдаваме от години насам в зависимост от това кой е силен и на власт?
Румен Радев: След като този модел е порочен, ние трябва да се борим да го променяме, независимо от партията, която го налага. Но аз затова и свиках този Консултативен съвет за национална сигурност на тема „Борба с корупцията по високите етажи на властта“. Защото тази корупция разпределя парите на общините, определя обществените поръчки, създава схемите и моделите, по които част от тези пари се връщат обратно.
Водеща: Казахте и тежки думи, че парламентът не контролира правителството. Какво Ви дава основание да смятате така?
Румен Радев: Това, което казах например за санирането. Пак да повторя, 2 млрд. лв., изхарчени - по-голямата част от тях, при множество нарушения и вече доказано с одит за нарушена финансова дисциплина. Това са похарчени пари. Ето тук трябва да бъде упражняван контрола на парламента, трябва да има контрол също така и за харченето на излишъците от бюджета. Не го виждам.
Водеща: Не отидохте и на встъпването в длъжност на ВСС. Какъв знак дадохте с това?
Румен Радев: Давам знак, че уважавам независимостта на нашата съдебна система. И очаквам Висшият съдебен съвет да докаже и да покаже принципност и да покаже своя професионализъм. Върнах указа за назначаването на г-н Георги Чолаков, за да дам възможност на новия Висш съдебен съвет, назначен по нови правила, избран по нови правила, натоварен с нова легитимност, да направи този избор. Защото вярвам, че това е част от съдебната реформа, която осъществяваме стъпка по стъпка и трябва да я доведем докрай.
Водеща: Какво мислите, трябва ли да се закрие Комисията по досиетата и да се превърне в Институт за национална памет?
Румен Радев: Не искам да навлизам в правомощията на парламента. Той решава този проблем. Но вие виждате, че само до преди десетина дни властта искаше да номинира за шеф на тази комисия един печално известен със своята силна политическа пристрастност депутат. Това е ясен показател, че работата на тази комисия може да се използва за политическа саморазправа.
Що се отнася до Института за национална памет, не мисля, че той ще героизира миналото. Напротив, той ще даде възможност историята да се чете през очите на историка, а не през очите на политика.
Водеща: Да излезем малко от полето на България, да погледнем какво се случва на полето на външната политика. Имаше някои коментари в последно време, след като набрахте скорост в Президентството, същото се отнася за третия мандат на Борисов, в които се изрази мнение, че очакванията са били много силно представяне навън, защото носите тази експертиза, този опит, имате и контакти, които носите със себе си от предишната си работа. И по-скоро обратното за Борисов. Той обаче направи един пробив много силен, който се оценява като много съществен – срещата на лидерите на балканските държави тук. И притесняват ли Ви тези сравнени паралели, които се правят помежду Ви, има ли състезание и по тази плоскост?
Румен Радев: Не, не ме притесняват, няма състезание. Аз мисля, че има едно добро допълване. Другото за мен са спекулации. Мога да ви дам веднага пример. По време на моите участия в съветите на Европейския съюз беше вкарана кохезионната политика като приоритет в Римската декларация, и то в два основни приоритета. И ви гарантирам, че без моето настояване тя нямаше да влезе. Тя изобщо не фигурираше в началния текст. Тази съответно кохезионна политика вече е приоритет и българското правителство може да стъпи на нея, когато се работи по многогодишната финансова рамка и да има още по-силна база. Прекрасно е това, което се случва тук като политика на Балканите. Но виждате, аз бях на посещение по покана на президента на Черна гора, виждах се и с президента на Македония, на Босна и Херцеговина. Това е спрямо подготовката за приоритетната роля на Западните Балкани, като обект на европредседателството ни.
Политиката на Балканите – разговорите на високо политическо ниво с президента на Гърция, с президента на Румъния са добра предпоставка за изпълнение на конкретни проекти от правителствата. Те се занимават, разбира се, с конкретните проекти.
С Макрон – видяхме се още май месец в Брюксел. Тогава още го поканих. Имахме пълноценни разговори с немския президент, с италианския президент, където също бях на посещение.
Това е взаимно допълване. Аз обявих и от Ню Йорк, че отдавам фокус по време на визитата си на политическите ни връзки с държавите от Близкия изток и от Централна Азия, където сме имали традиционно добри отношения и където трябва да ги възстановяваме, за да може след възстановяването на тези добри отношения на политическо ниво, да върви след тях развитието на бизнеса, на търговията, на инвестициите. Това са все важни условия.
Водеща: Сега, като казахте Ню Йорк, се сетих за поканата Ви към Бил Клинтън. Включително и един от членовете на Вашия инициативен комитет Ви се разсърди за това и се отрече от вас – Боян Чуков. Защо така се прие това?
Румен Радев: Преди да коментирам, да, тази тема тя е интересна, само да довърша предишната, защото е важна. Това, което искат да видят хората – има си нива на общуване президент с президент, премиер с премиер. Вие знаете ли как се казва например премиерът на Гърция, министър-председателят?
Водеща: Да, специално за Гърция.
Румен Радев: Да, обаче знаете ли как се казва президентът, кой е президентът на Гърция?
Водеща: Прокопис Павлопулос.
Румен Радев: Браво на Вас. Много хора не го знаят. Ако ви питам и за президента на Австрия дали знаете.
Водеща: Специално в Гърция има много малко правомощия президентът и не е популярен.
Румен Радев: Искам да ви кажа, че хората искат да видят, да, отношения с Меркел, да наречем. Президентите в Европа имат своите правомощия, те не са толкова известни, както премиерите. Премиерите участват на Съвета на ЕС, в тези съвети и в тези дискусии. Президентите имат своите ясни функции. Те не са толкова известни. Затова явно няма такава видимост голяма на това, което върши президентът на една държава, която е парламентарна република, и където премиерът има своето водещо значение във всички заседания на Европейския съюз.
Що се отнася до въпроса с Бил Клинтън, не, нямам абсолютно никакви притеснения. И мисля, че съм прав, защото не трябва да продължаваме с това усещане, че България е зрител на световната политическа сцена. Напротив, България трябва да стане фактор и играч. Тя трябва да стане сцена на световната политика и един от начините е да каним фактори – и настоящи, и бивши, от световната политика. Тук да се провеждат дискусии, тук да има дебат, тук да се обсъжда тази световна политика. Това ще бъде само в наш плюс. Защо да речем Бил Клинтън да не се срещне с българските студенти, както аз му предложих, за да могат тези студенти в една дискусия с него да направят собствена преценка за това какво е било времето на Балканите по времето, когато той е бил президент, когато той посещава България, когато над Балканите падаха бомби. Защо падаха бомби, можеше ли това да се предотврати? Да чуят неговите мотиви. Може ли това да се избягва за в бъдеще, да не падат повече бомби на Балканите? Нашите млади хора трябва да участват ето в такива дискусии.
Водеща: Имате своите доводи и настоявате за тях, когато става въпрос за такива покани – Клинтън, Путин, независимо дали това може да отнеме от одобрението на част от общественото мнение?
Румен Радев: Аз разчитам на мъдростта на българските граждани. Не се притеснявам от никакви отнемания на рейтинг.
Водеща: Понеже тук вече говорим за визии и за ролята на президента като визионер за движенията и позицията на държавата, във връзка с европредседателството, което засегнахте, кое е това, което можем наистина да извадим, според Вас, имаме ли такъв шанс като държава да сложим на сцената на европейското мислене?
Румен Радев: Според мен ще бъде грешка, ако очакваме, че европредседателството е форумът, от който България трябва да извлече някакви директни ползи. Не, България просто трябва да постави актуалните за дневния ред на Европейския съюз теми, да може да координира работата по тези теми. Но силата тук и голямата отговорност се пада върху българската администрация, българските институции. Те трябва да покажат една зрялост, те трябва да предизвикат доверие. Защото, ако ние успеем да предизвикаме доверието, да покажем, че България може да бъде наистина един лидер, един добър координатор, модератор в това европредседателство, ние ще повишим доверието към страната ни. И всички ползи ще дойдат на един по-късен етап.
Водеща: Минахме през някои от кризите в различен план, които Ви срещат с управляващите, страх ли Ви е от импийчмънт?
Румен Радев: За мен няма значение колко дълго ще бъда президент. Много по-важно е какъв президент ще бъда.
Водеща: От Близо година сте президент на България, съжалявате ли за този избор да влезете в политиката?
Румен Радев: Приех тази мисия с ясно осъзнаване на отговорностите и на всички трудности. Ще направя всичко, зависещо от мен, така че хората да не съжаляват.
Водеща: Виждате ли България със същите очи след една година на „Дондуков“ 2?
Румен Радев: Мога да кажа, че имам същите принципи. Те не са се променили, няма и да се променят. Оттук идват и всички конфликти и проблеми. Но трябва да е ясно, че аз от тези принципи няма да отстъпя и аз ще продължа да гледам на България през тези очи - на една бъдеща България, просперираща, с едно свободно и достойно българско общество.
Водеща: Всъщност подвъпросът ми беше по-голям оптимист ли сте сега или повече сте песимист, сравнено с това, което бяхте преди?
Румен Радев: Повече съм реалист.
Водеща: Добре, така да завършим. Много Ви благодаря за това интервю. Така се разделяме днес. Останете с програмата на БНТ.