ИНТЕРВЮТА
„Оповестяването на стенограмата за КТБ ще бъде тест за това дали обществото ни заслужава прозрачност“ – интервю на президента Румен Радев за бТВ - I част
2017-06-09 22:05:00
Водещ: Здравейте. На живо от „Дондуков“ 2 започва „Питай президента“. За първи път държавният глава Румен Радев във формата, в който ще отговаря и на вашите въпроси. Добър вечер, г-н Президент.
Румен Радев: Добър вечер. Добре дошли.
Водещ: Много въпроси се събраха към Вас в сайта на бТВ новините. Въпроси, свързани с властта, с политиката, с армията, със заплахата за националната ни сигурност. Един трагичен инцидент обаче помрачи днешния ден – смъртта на военен пилот. Двама други са ранени. Какви са причините за инцидента?
Румен Радев: Първо искам да изкажа съболезнования на семейството, на близките и на колегите на капитан Георги Анастасов – командир на вертолет „Пантера“ от състава на Военноморските сили, който днес падна в Черно море. Наистина един трагичен инцидент, командирът на екипажа загина. Вторият пилот и бордният инженер са в добро състояние без никаква опасност за живота. Искам да благодаря също така на спасителния екип, който направи всичко възможно да спаси живота на екипажа, и разбира се, на медицинския екип, който се бори до последно за живота на летеца.
Водещ: Какво се е случило днес? Какви са причините за инцидента?
Румен Радев: Рано е да са каже. Говорих и с началника на отбраната, говорих и с командира на Военноморските сили, говорих и с полковник Петко Василев, който е председател на комисията за разследване на катастрофата, назначена от министъра на отбраната. Това, което знаем към момента е, че хеликоптерът е изпълнявал задача – стрелба по надводна цел в рамките на учението „Черно море 17“ и пада недалеч от кораба „Дръзки“. Веднага тръгва катер с екип за спасяване. След това действията са точни по процедура. За съжаление, капитан Георги Анастасов загива.
Водещ: Техническа грешка или човешка грешка?
Румен Радев: Това ще установи комисията за разследване. В момента не можем да кажем нищо. Трябва да се съберат всички данни и обстоятелства и тогава да се прецени. Но каквато и да бъде причината, мога да ви кажа едно – със сигурност знам, че екипажът има нальот поне 3-4 пъти по-малък от стандартите на НАТО за минимално безопасния санитарен минимум, който е 180 часа в Алианса. Всички наши летци летят далече в пъти по-малко от този стандарт. Многократно и като командир на Военновъздушните сили алармирах, че летим опасно малко. И това трябва най-сетне да стане ясно.
Водещ: Това ли е резултатът от това опасно малко летене?
Румен Радев: Казвам – причината още не е ясна. Точната причина за инцидента. Но това винаги е съпътстваща причина, винаги.
Водещ: Каква е вашата емоция, когато се случи нещо подобно?
Румен Радев: Много са емоциите. Основно състрадание, но и гняв. Гняв, че ние като държава не можем все още да се организираме. И въпреки, че този проблем е ясен, въпреки че наистина авиацията и като цяло армията остана малка, ние все още се туткаме и не можем да осигурим тези ресурси, които поне да осигурят една пълноценна и безопасна подготовка. Не само в авиацията, във Военноморските сили, в Сухопътните войски, навсякъде. Това е изключително важно. Ако ние мислим за живота на нашите военнослужещи, най-сетне трябва да го направим.
Водещ: Добре, нали първите мъже се събрахте? Какво решихте? Накрая изводът беше, че няма пари.
Румен Радев: Въпросът е в приоритетите, въпросът е в отношението, въпросът е в разбирането на тези проблеми. Аз наистина съм доволен, че ние постигнахме консенсус, че трябва да има мерки, наистина спешни мерки. Поставих едни доста сгъстени срокове – до 20 юни да има ясен анализ и доклад как може наличните ресурси да бъдат разпределени най-добре, така че да имаме приоритет върху личния състав – и за неговата мотивация, и за неговата подготовка, не само за модернизацията – разбира се, и тя е важна. Но това са наистина задължителни неща. Ние постигнахме една политическа декларация, но тя следва да се материализира с ясен план до края на юни как продължаваме нататък.
Водещ: Независимо какви са причините за този инцидент, казвате – тези момчета са летели прекалено малко, три пъти по-малко от необходимото.
Румен Радев: И повече.
Водещ: Познавахте ли ги, между другото?
Румен Радев: Познавам командира на екипажа, който загина, макар и бегло. Наистина обаятелен, интелигентен човек и офицер. Огромна загуба за нас. Всички скърбим. И вижте, тук няма нужда повече да прехвърляме едни безкрайни папки, декларации, решения, да изтегляме едни доклади за състоянието на отбраната и Въоръжените сили, където пише истината за това състояние, за да можем да ги порозовим. Те днес станаха червени вече. Разбирате ли за какво го говоря?
Водещ: Те днес почерняха заради смъртта на това момче със сигурност. В тези доклади, между другото, който изтегли новият военен министър, пише, че армията ни не може да гарантира националната ни сигурност. Териториалната цялост на държавата не може да е гарантирана при ситуация на война.
Румен Радев: Нека бъдем точни – може само частично да изпълнява задачи.
Водещ: Което означава „не може“.
Румен Радев: Има страшно много проблеми. Тези проблеми искат навременно решаване, тези проблеми искат разбиране. Не можем до безкрай да протакаме отлагането на решаването на тези проблеми.
Водещ: Само че вие се сборичкахте с Борисов именно затова – парите за Военновъздушните сили или за пехотата. Коя е „царицата на армията“?
Румен Радев: Нека не се връщаме в Първата световна война – да извикаме, ако трябва и кавалерията. Всички видове въоръжени сили са еднакво важни. Водят се съвместни бойни действия в една съвременна операция. Видовете въоръжени сили не могат един без друг, те трябва да бъдат развивани хармонично. И върху това се обединихме. Но нека е ясно едно – в тригодишната бюджетна прогноза, наистина няма достатъчно пари за решаването на всички тези проблеми. Но има целеви средства за проектите за многоцелевите изтребители и многофункционалните патрулни кораби – това са някъде 2.3 млрд. Вместо тези пари да отиват само за тези два проекта, и то да се изплатят ударно за 5 години, виждането е за това, да обърнем внимание на всички в сектор „Сигурност“, като тези пари се разсрочат без да спира изпълнението на проектите за един дълъг период от 15-20 години, и с ресурсът всяка година, който се освободи, да има пари и за проектите на Сухопътни войски, да има пари за заплати, и много важно – да има пари за подготовка да не стават инциденти като днешния. Ето това трябва да се разбере. И аз очаквам бързи конкретни действия.
Водещ: Ще говорим за парите, ще говорим за кадровия колапс, за който говорите. Вие губилите ли сте момчета при подобни инциденти?
Румен Радев: Авиацията е губила страшно много.
Водещ: Вие като ръководител на ВВС?
Румен Радев: Като командир на ВВС и като ръководител на Авиобаза „Граф Игнатиево“, и като командир на авиоескадрила в Равнец, никога не съм губил човек. Мога да се гордея с това, че под мое ръководство стана една трансформация на модела на подготовка. От остарял, закостенял модел в рамките на Варшавския договор, до един модел с реалистична и истинска подготовка без да загубим човек. С това се гордея.
Водещ: Зрителите ни питат какво е състоянието на армията ни. Но искам преди това, тъй като много емоционално започна и самото интервю заради почерненото семейство, и заради трагичния инцидент – загубихме, както казвате и вие, един светъл пилот, нека да чуем хората, които най-много се притесняват и ви чакат да слезете от земята.
/излъчва се запис/
Съпруга на пилот: Ние сме винаги зад кадър, една опора, подкрепа на съпрузите ни. Съпреживяваме с тях всички трудни моменти, а това се отразява и на взаимоотношенията в семейството.
Съпруга на пилот: От една страна съм сигурна в съпруга си и в неговите умения и качества като пилот, но не мога да бъда сигурна в техническата част.
Съпруга на пилот: Те рискуват живота си и нека тези, от които зависи – изпълнителната власт най-вече, нека да дойдат и да видят как минава един техен ден, да дойдат да видят по колко часа работят. Те правят по 30-35 часа понякога работен ден, нощ – то е един непрекъснат цикъл.
Съпруга на пилот: Нормално е, когато отиде на полети, аз да се притеснявам, да знам, че в този момент е във въздуха и да чакам с нетърпение да ми се обади, и да знам. Разбира се, че имам притеснения.
Съпруга на пилот: Това, което мен пряко ме касае е как ще гарантират сигурността на пилотите специално, на нашия татко.
Съпруга на пилот: Тази техника има годност определен период от време и сега е моментът да се поднови.
Съпруга на пилот: Голямото непрекъснато ми казва: „Мамо, аз знам, тате най-много си обича самолетите, после обича нас, обаче ние не му се сърдим, защото той обича България, затова си обича самолетите.“
/край на записа/
Водещ: Чухте ги, г-н президент, предполагам, че и вашето семейство се е притеснявало за вас. В достатъчно добри условия ли нашите военни се обучават?
Румен Радев: Аз благодаря за това видео. То поставя въпроса много на място. Не е морално към тези мъже да се отнасяме по този начин. Те наистина рискуват живота си, първо, защото наистина летят много малко, второ, защото специално за „МиГ-29“ от 2 години, пак го казвам, самолетите летят с удължен ресурс от самите нас. Това го няма никъде в Европа, това е риск. Аз се надявам, че наистина правителството ще предприеме спешни мерки, няма да протака повече в никакъв случай проекта за новия самолет. Има решение на парламента. И когато този план, за да е ясно как от парите за този самолет, разсрочено ще се даде за другите видове въоръжени сили, за заплати, за подготовка, как веднага ще стартира този проект.
Водещ: Директен призив ли е това и към Народното събрание тези пари да отидат за самолети?
Румен Радев: Абсолютно, то има и решение. Има решение на Народното събрание, има проект за инвестиционен разход. Подписана е на 2 юни 2016 година. Няма какво повече да го умуваме. Още веднъж казвам, там плащанията са за период от 5 години и са наистина ударни. Това е голям товар – по 440 млн. лева на година. Нека да ги разсрочим, да има за всички. Но проектът да тръгне, не да го бавят под една или друга форма. Ето заради тези момчета, заради техните семейства този проект трябва да започне.
Водещ: От зрителските въпроси, които ви задават и в този момент, са се натрупали най-много по темата „Армия“, разбира се – ще има ли казарма?
Румен Радев: Да, това е важен въпрос. Това е наистина добра идея на министър Каракачанов. Тя има пряко отношение и към възпитанието на нашата младеж и към готовността на нацията ни за действие в криза, не дай Боже, в някакви други опасности. Но в момента няма място, няма място как да стане. Това иска много средства, иска време, иска разбиране от обществото. В момента трябва да се фокусираме върху нашата професионална армия, защото тя е неокомплектована. Ние нея не можем да издържаме, а къде ще стигнем, ако трябва да издържаме и наборна армия.
Водещ: Казахте преди малко „кадрови колапс“ – няма хора, няма хора в армията, в службите, в ДАНС, в МВР включително. Какво правим?
Румен Радев: Държавата трябва да вземе мерки – това правим. Ние трябва да стабилизираме секторите „Сигурност“ и „Отбрана“ непременно. Защото не можем да говорим за права изобщо, ако няма рамка, в която да защитим тези права на гражданите.
Водещ: Петър Евтимов пита – колко самолета са необходими на България, за да се спре евентуална атака?
Румен Радев: Много зависи атака от кого. Това е въпрос на суверенитет, това е въпрос на минимум способности. За да осъществяваме задачата за „Еър Полисинг“ в интегрираната система за ПВО на НАТО, трябват минимум 16 самолета. Това е абсолютно доказано.
Водещ: Само за „Еър Полисинг“?
Румен Радев: Само за „Еър Полисинг“.
Водещ: Много от критиките към вас бяха, че по време на служебния кабинет се е решило и са се променили по някакъв начин параметрите на това кой самолет да бъде избран – дали да е „F-16“, дали да е „Gripen“, и затова, че везната е натежала по-скоро към шведските самолети.
Румен Радев: Абсолютно нищо не се е променило. Следва се от години една стройна и ясна процедура. Не говорим за самолет, за процедура. Тя е взаимствана от опита на водещите авиационни държави. Прецизирани са изискванията на най-добрата одитна организация в света - „Ранд корпорейшън” от САЩ за обективност, прозрачност, равнопоставеност. Хората, които критикуват тази процедура, са я подписали как да се изпълнява, и са уточнили сроковете. Уточнени са критериите, методите за оценка. Или не са я чели, или не помнят, или нищо не разбират. Ако ме питате мен – и трите наведнъж.
Водещ: Това звучи страшно.
Румен Радев: Абсолютно.
Водещ: Въпросът е обаче, че част от обвиненията бяха, че екипите са подменени, които е трябвало да направят въпросната спецификация.
Румен Радев: Никой не е подменян. Това са абсолютни инсинуации, абсолютно невярно. Това може да се провери.
Водещ: Ще се върнем към Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) – първият, който свикахте.
Румен Радев: Само да уточним нещо и да приключим темата с изтребителя веднъж завинаги. Тук спорът е между авиатори и лобисти. Последните искат да се освободим от сегашните самолети, защото са стари, и да ги заменим с още по-стари – поне 8 години, и то за цена, каквато е за нов самолет. Ей на това нещо те му казват „модернизация“.
Водещ: На колко години са сегашните?
Румен Радев: Сегашните са получени 1989 и 1990 година.
Водещ: С какви искат да ги заменят?
Румен Радев: Говорим за различни опции.
Водещ: „F-16“ да кажем от Португалия.
Румен Радев: Да, такива са параметрите, каквито ви казах. Но има и още нещо – ако следят пресата, държавите, в които са на въоръжение тази самолети – те са 5 държави от НАТО в Европа, самите те казват, че в периода 2023-2028 година жизненият цикъл на тези самолети ще изтече, въпреки многобройните подобрения и усъвършенствания. Ние тогава ще го получаваме.
Водещ: Добре, изчерпваме темата. Едните са експерти, другите – лобисти. Въпросът е, че когато става въпрос за лобисти, най-вероятно става въпрос за печелене на пари на гърба на държавата или на държавната ни сигурност. Г-н Президент, имахте много натоварена седмица – две знакови срещи, а те ще продължат. Срещи, посветени на съдебната ни система. Имахте първоначална среща с Лозан Панов, след това и със Сотир Цацаров. Защо ги организирахте?
Румен Радев: Започнах с Георги Колев – председателят на Върховния административен съд. Тоест, с тримата големи. Организирах ги, разбира се, защото дебатът за съдебната реформа е много болезнен за нашето общество. Изобщо всички чакаме съдебната система да бъде тази система, която ще гарантира справедливост, която ще гарантира истинска борба с корупцията.
Водещ: Добре, вие арбитър ли ще бъдете?
Румен Радев: Не, аз не мога да бъда арбитър. Президентът има наистина ограничени правомощия, той ги назначава с указ тези „трима големи“ в съдебната власт, по предложение, разбира се на съдебната система. Но президентът трябва да знае проблемите в системата, трябва да знае вижданията на ръководителите на отделните органи от тази система.
Водещ: Споменах Лозан Панов, защото по време на неговото посещение разбрахме, че е имало инцидент с неговата кола и с НСО. Какво ви каза той по повод този инцидент?
Румен Радев: Бях информиран за инцидента от господин Панов. Знаете случая, той излезе в публичното пространство. На връщане от Берковица, ако не се лъжа към София усещат с шофьора шум, липса на болтове и т.н. Говорих веднага и с началника на НСО, той е извършил служебна проверка, вече случаят е във Военна окръжна прокуратура.
Водещ: Има ли забавяне в това да бъде уведомена прокуратурата, защото разбрахме, че 6 дни по-късно е уведомена прокуратурата?
Румен Радев: Има забавяне.
Водещ: Защо, каква е причината?
Румен Радев: Не мога в момента да ви кажа, говорил съм с началника на НСО. Аз разбрах за случая от господин Панов.
Водещ: Началникът или някой под него се е опитал да прикрие тази информация?
Румен Радев: Не мога да ви кажа отговора на този въпрос. Началникът е предприел веднага всички действия в неговата компетентност, като е организирал служебна проверка, с техническа експертиза, преглед на паркинги на гаражи, камери и т.н.
Водещ: Как приемате идеите на Лозан Панов, за това главният прокурор да бъде изваден от съдебната система, да се свика Велико Народно събрание?
Румен Радев: Първо, самият претекст за вадене на главния прокурор от съдебната власт, за да се орежат неговите правомощия и недосегаемост, какви има в момента ми се вижда алогична, защото когато го изведем от тази съдебна власт и го направим абсолютно самостоятелен, той ще стане още по-недосегаем. Що се отнася до свикване на Велико народно събрание, в Глава девет на Конституцията, която, надявам се, господин Панов е чел, много ясно пише, че за да се свика такова Велико народно събрание трябва да има проект за промяна на сегашната Конституция или за изцяло нова. Господин Панов не ми представи такъв проект. Нахвърля ми някакви мъгляви идеи, но не може да поставя на президента задача да изготви такъв проект. Не е президентът органът, който прави проект за нова Конституция.
Водещ: Той между другото Лозан Панов искаше от вас и комисия, по повод „ЦУМ-гейт“.
Румен Радев: Много неща искаше, но вече отговорих…
Водещ: А защо към вас са насочени тези искания, според вас? Вашият коментар?
Румен Радев: Аз мисля, че има политически елемент в тези искания, които аз директно съм му казал.
Водещ: Казахте ли му го на живо, в очите?
Румен Радев: Аз съм му го и писал, много преди да го кажа, казал съм, го и в пресата, в публичното пространство, че който иска да се занимава с политика пътят е друг. Но за Велико народно събрание – трябва да е много ясно какво означава свикването на едно Велико народно събрание. Промените не са само в прокуратурата, че то проблеми има в цялата съдебна система и бавното правораздаване, ако вземем, проблеми има в Народното събрание, което не работи втори месец. Проблеми има с недоверието в политическите партии и това референдумът много ясно го показа. Трябва да знаем защо ще свикваме такова Велико народно събрание, само за да орежем правомощията на главния прокурор ли? Обикновено Велико народно събрание се свиква, когато имаме искане за промяна на формата и устройството на държавното управление. Между другото в програмата на партия ГЕРБ също има виждания за Велико народно събрание и промяна в Конституцията, макар да не се казва какви. Нека господин Панов отиде при партия ГЕРБ да уточнят, да съберат всички възможни искания, желания и тогава да подложим нещата на…
Водещ: Винаги нещата опират до Великото народно събрание и то е много важно в чии ръце ще попадне това Велико народно събрание.
Румен Радев: Отдавна се говори за Велико народно събрание, когато се опре да се направи нещо реално, като предложение за промяна в Конституцията всички се разсейва. /.../