ИНТЕРВЮТА
Интервю на президента Росен Плевнелиев за предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия - II част
2017-01-12 10:12:00
Водещ: Не е ли параван това с институцията на недоизказването, уж от възпитание, пък да не се изричат истини, да се спестяват и да се замитат?
Росен Плевнелиев: Аз съм готов да отговоря на всеки един конкретен въпрос и да кажа мнението си по всяка една позиция. Ако ме питате кога отношенията тръгнаха да се развалят, да, разбира се, имаше спретнати срещу мен протести, в които едно 100 човека с партийно оцветени личности, включително Бисер Петното, включително Бареков, който между другото две години по-късно дойде и ми се извини, той поиска прошка от мен, стояха пред президентската институция и протестираха. Тези хора, които ми поискаха оставката и ден след ден стояха отвън на протеста, искайки моята оставка, Маргарита Попова ги прие в своя кабинет и тя получи цветя от тях. Това е факт. Госпожа Ташева беше представител на „Атака“, председател на комисията, която спретнаха именно в рамките на 42-то Народно събрание с цел да ме накажат, едва ли не за импийчмънт. Но госпожа Попова имаше много мероприятия, съвместни с госпожа Ташева. Няма как това да не е повдигнало много въпроси в мен. И няма как това да не доведе до проблеми, но отново казвам – аз отстъпвам винаги, когато става въпрос за българската държава, когато става въпрос за институциите.
Водещ: Говорихте ли ги тези неща, тези примери, които току-що казахте?
Росен Плевнелиев: Те са очевидни, целият народ ги знае. Но още нещо много важно искам да кажа, защото Вие цитирахте преди малко госпожа Попова. Вижте, да бъдеш обединител на нацията, не означава да те харесват всички. Да бъдеш обединител на нацията не означва да си мълчиш, когато се извършват безобразия в държавата. Например едно назначение, което взриви народа като символ на задкулисието, при което аз бях единственият политик, който излезе и отговори на въпроса „Кой?“ в рамките точно на един час. Аз съм и първият български президент, който не просто критикува едно правителство, това беше казусът с Боянските ливади на президента Желев. Аз не само критикувах, аз съм първият, който сне изцяло доверието си. И да – аз си спечелих много врагове, но не съжалявам за това. Защото, да – това е да си обединител на нацията, да не допускаш безобразията като си затваряш очите. Още един казус – госпожа Марковска, имаше случай, при който един съдия с безспорно много спорна репутация и лош интегритет, трябваше да влезе в Конституционния съд. Аз бях последният, който трябваше да се произнесе. Да бъдеш обединител на нацията, не означава да си траеш, когато съдия със спорна репутация отива в най-висшата институция на държавата. Аз действах. Много пъти ми се е налагало, бил съм сам, но съм действал. Аз вярвам, че по този начин съм обединявал народа, а не съм го разединявал, въпреки че съм си печелил врагове и не всички са ме харесвали. Това е духът на Конституцията.
Водещ: Имахте едни намерения за правосъдна система, за правосъдна реформа. Дори вицепремиер и министър на правосъдието в едно от служебните ви правителства беше Христо Иванов. В момента съставя партия и една от основните теми е корупцията и прокуратурата там. Претърпяхте ли крах по отношение на желанието си да има друг вид прокуратура или напротив – тя се реформира дотам, че да сме свидетели как все повече и повече министри, включително и ваши колеги от първото правителство на Борисов са с повдигнати обвинения? Ще ги коментираме – Трайчо Трайков, Симеон Дянков, Делян Добрев. Много са, не са само Румен Овчаров и Петър Димитров. Има активизация от страна на прокуратурата. Това върховенство на закона ли е?
Росен Плевнелиев: Аз дадох път с второто служебно правителство, където посочих един виден конституционалист – проф. Близнашки за министър-председател и един смел, млад българин, който имаше голямото желание наистина да направи радикална реформа в съдебната система като министър и вицепремиер, министър на правосъдието и вицепремиер. Нека да не забравяме, че Христо Иванов бе и вицепремиер във второто служебно правителство. Моята идея беше като държавен глава да дам път на промяната, която е толкова желана от българския народ, защото българският народ не е доволен и не одобрява действията като цяло и резултатите, които достига българската съдебна система. Крачка напред бе направена. Сериозна заслуга затова има и госпожа Екатерина Захариева, която по един много прагматичен, честен и коректен начин придвижи нещата напред. На мен ми се щеше и винаги ми се е искало реформите да са по-дълбоки, крачките да са по-големи, по-смели в правилната посока.
Водещ: Обвиненията на прокуратурата към министри към днешна дата, добре ли ви стоят?
Росен Плевнелиев: Не мога да коментирам действия на прокуратурата, още повече не се очаква от един държавен глава, когато става въпрос за действащи обвинения. Но вижте, българската прокуратура отдавна имаше очакване за действие. Но това не е достатъчно. Резултати. И тези резултати трябва да са устойчиви и тук е голямата разлика между българската прокуратура и румънската прокуратура. Една от големите причини в Румъния да има много повече фабрики, да има много повече инвестиции, Румъния преди 5 г. беше много по-бедна от България, много по-изостанала от България, е че те направиха смела реформа в правосъдието.
Водещ: Тук трябва да обмените мисли с премиера в оставка Бойко Борисов, защото той не е съгласен с тази оценка, която давате за Румъния. Казва, че е превратно, че не е така, че никой не смее един подпис да сложи, че има диктатура на прокуратурата, а не светъл пример, водещ до по-добър стандарт на живот?
Росен Плевнелиев: Факт е, че румънците успяха и направиха, и постигнаха много повече от нас. Но също така е факт, че там също има проблеми. Тези проблеми са видими. Аз самият не съм съгласен с някои от действията на румънската прокуратура, защото има много силни сигнали за политизиране. Не съм съгласен и с някои от основите, на които стъпи тяхната реформа. Но въпреки това там има резултати. Искам да видя резултати и в България. Там има устойчиви резултати и те се сравняват не само с това, че на над 1000 политици бяха повдигнати обвинения, а с това, че на база на това, което беше свършено от тяхната прокуратура, има де факто осъдени справедливо, има събрани милиарди „сиви“ и откраднати пари. Искам да видя същото с "казуса КТБ", искам да видя същото в „Белене“, искам да видя същото по големите безобразия в България.
Водещ: Бяхте прям или по-прям от очакваното – не знам дали напълно, но по отношение на Маргарита Попова, в каква степен можете да коментирате раздалечаването, на което ние отстрани сме свидетели между Вас и партията, която Ви издигна за този пост – президент, имам предвид отношенията с Бойко Борисов? По правосъдието може би се разминахте, не знам в кой момент и на кой етап, защото не искаше или защото не можеше ГЕРБ, не знам кое е по-вярното, според Вас?
Росен Плевнелиев: Няма такова разминаване, защото най-малкото, когато началникът на моя кабинет госпожа Екатерина Захариева бе припозната от министър-председателя Бойко Борисов като министър на правосъдието и тя свърши много работа. Аз се гордея с нейния труд и бе подкрепена от него. Не може да се говори за такова разминаване.
Водещ: Напротив, ние го виждахме, господин Плевнелиев?
Росен Плевнелиев: Вижте, по-скоро, да – още веднъж да го изчистя.
Водещ: Противоречия имаше ли?
Росен Плевнелиев: Не, просто това е в желанието, от една страна, моето желание, може би като малко по, как да кажа, може би съм бил по-краен, ето виждате отношенията с Русия, но аз искам по-амбициозни, по-големи стъпки напред. Министър-председателят е прагматичен. Той вижда кое е възможно и кое не е възможно.
Водещ: Признавате ли му го?
Росен Плевнелиев: Кое?
Водещ: Че вие сте по-краен, а той е по-прагматичен?
Росен Плевнелиев: Да, признавам го. Но нещо друго много важно – аз наистина се гордея със своите добри отношения с министър-председателя Бойко Борисов, доказани във времето, изминали през изпитанията на не една криза. И се радвам, че си тръгвам като първия държавен глава, който си тръгва в добри отношения с много приятели в партията, която го издигна и с министър-председателя и лидер на тази партия. Имали сме своите различия, имаме своите различия. Аз споделих някои от тях. Но това само ни обогатява. Това е демокрацията. В демокрацията всеки един трябва да може да слуша другия, а различията ни правят по-силни. Политическото противопоставяне обаче ни прави слаби. Не видяхте политическо противопоставяне и раздяла между мен и премиера, въпреки че бяхме на различни позиции.
Водещ: Направена ли беше грешка с Цецка Цачева? Всъщност партията, която Ви издигна и спечели президентските избори и Вие станахте президент, загуби президентските избори. Генерал Радев е изборът на България, майката на нацията – не. Направена ли беше грешка с Цецка Цачева – можете ли да кажете „да“ или „не“?
Росен Плевнелиев: Мога да кажа следното нещо. Първо, ген. Радев спечели убедително. Това е много силно начало за него, аз искрено му пожелавам успех. Разбира се един президент трябва много да внимава и да не допуска стратегически грешки. Радвам се, че аз не допуснах такива. Пожелавам му и той да не допусне. На въпроса – когато имаме ситуация, в която държавният глава Росен Плевнелиев още през май месец е излязъл честно пред българския народ с обръщение пред нацията шест месеца преди президентските избори и е казал категорично, че няма да се кандидатира за втори мандат, веднага след първия по лични причини, министър-председателят Бойко Борисов нямаше друга опция. Той знаеше, че аз не съм и не мога да бъда кандидат. Той взе своето решение заедно с политическото ръководство на политическа партия ГЕРБ. Аз мога да кажа само едно – доколко Цецка Цачева беше избираема и е имала своите шансове, това разбира се политическа партия ГЕРБ може да прецени. Но искам да кажа нещо много важно – Цецка Цачева е един убеден демократ, един прекрасен човек, хуманист от най-висока класа, страхотен председател на Народното събрание. Двете най-трудни Народни събрания на България с най-тежко политическо противопоставяне, тя постигна чудеса. Тя щеше да бъде един прекрасен президент на България. Но доколко е била избираема, аз не мога да кажа.
Водещ: Можете ли да кажете дали този обявен ваш отказ от кандидатиране за втори мандат не е плод на липсата на покана от страна на ГЕРБ? И едно допълнение – не само това, а името Ви беше завъртяно като евентуална номинация за втори мандат от Реформаторския блок. Това в случая „Черен Петър“ ли беше за вас?
Росен Плевнелиев: Разбира се. Това по някакъв начин, да кажем така, ускори, катализира моето решение още шест месеца преди изборите да обявя пред народа, т.е. това, което направи специално господин Радан Кънев, а не целият Реформаторски блок, а именно на два пъти в рамките на една седмица в средата на май 2016 г. се опитаха да издигнат моята кандидатура като кандидат за президент от името на десните сили в България.
Водещ: Защото Ви харесват или защото не искат това да стане, разбрахте ли за себе си?
Росен Плевнелиев: За мен беше категорично повече от ясно – след като се издига моята кандидатура без да е проведен разговор с мен, това е нещо, с което аз не мога да се съглася. Това е сценарий, в който аз не участвам, нито съм участвал, нито ще взема участие.
Водещ: Звучи странно, господин Плевнелиев, Реформаторският блок, към който през цялото време са Ви пришивали, че имате пристрастия, симпатия и че представлявате тези хора – и "протестиращи", и "красивите" и т.н., слагам и този епитет в цялата тази поредица, Вие сега казвате, че са ви направили жертва на интрига с лансирането на вашето име, което ви превръща в мишена и прекъсва пътя ви към втори мандат?
Росен Плевнелиев: Не, не го казвам по този начин.
Водещ: Но така излиза като резултат.
Росен Плевнелиев: Разбира се нека да го разчистим, за да е ясно още веднъж като отговор на вашия въпрос. Аз казвам, че бях изненадан от тази номинация. Но тази номинация тогава може да е била и повод просто на тяхното желание, защото те са усещали. Аз имах своите разговори и с Кънев, и с министър-председателя Борисов. Аз не излязох веднага на 20 май 2016 г., за да кажа - аз няма да се кандидатирам за втори мандат.
Водещ: Т.е. може да е имало сценарий, но не сте сигурен? Сценарий за предварителното ви „отстрелване“.
Росен Плевнелиев: Нека да кажа много ясно – аз съм имал своите разговори с тях. Възможно е да е друго. Възможно е примерно господин Кънев толкова да се е притеснил от факта, че аз обсъждам варианта да не се кандидатирам, така че да е преценил да играе „ва банк“. И казвам – не целият Реформаторски блок, а посочих господин Кънев, защото той инициира цялото това нещо. Но както и да е. То не помогна по никакъв начин, но и нямаше да промени моето решение. Нека да бъде много честен и много ясен – моето решение бе категорично. Аз го обмислях в продължение на месеци преди това. Аз се виждах с президента Обама тридесет пъти в този мандат и сме близки приятели. Символично си тръгвам заедно с него. Той ще си тръгне на 20-ти, аз тръгвам на 22-ри.
Водещ: Затова ще ви критикуват, за писмото до Тръмп.
Росен Плевнелиев: И именно затова аз разговарях с президента Обама след смъртта на моето дете още тогава. Разговарях с Меркел, разговарях с Борисов, разговарях с Жан-Клод Юнкер, разговарях с Доналд Туск. Аз бях човек, който много честно посочи – има проблем. Да, вие разчитате на мен. И да – вие знаете, че аз съм един убеден европеец, готов да отиде на барикадата. Между другото не е ясно дали няма да се окаже, че в бъдеще няма да се ходи на барикадите, за да защитаваме европейското и демократично развитие на България и аз ще съм готов да го направя. Но аз бях в един процес, в който месеци наред по най-честния начин разговарях и с международни, и с вътрешни български политически лидери, така че не бива да се търсят интриги.
Водещ: Време за барикади очаквате.
Росен Плевнелиев: Надявам се да не се случва.
Водещ: Какво очаквате в краткосрочен план? Всички социолози показват паритет напоследък между БСП и ГЕРБ. Появиха се отново с нова сила коментари, че някакъв микс от коалиция ще трябва да се търси, нещо което ще бъде отричано от двете страни до последно. Но страшно ли е за вас, казвате „аз, убеденият демократ“, пък БСП да трябва да реди правителство и лидерът на опозицията Корнелия Нинова да получи мандат?
Росен Плевнелиев: Разбира се, че не е страшно. Още повече българският народ ще посочи кого и първата политическа сила на следващите парламентарни избори, разбира се, ще има възможност да покаже своите умения да направи правителство и да движи държавата напред. Аз не мога по никакъв начин да дебатирам с вас тук различни формати. Нещо повече, аз съм този български държавен глава, първият, който отказа да прави коалиционни формули. Който излезе и обеща още предизборно на българския народ – докато аз съм президент в Президентството коалиции няма да се правят. И аз удържах на думата си. Оттук нататък обаче за мен е важно не коалиционните формули и дали ще бъде ляво, дясно или център, важни са принципите. И за тези принципи, дано да не се наложи да ходим на барикадата. Принципите на достойното място на България в Европейския съюз, а не да мънкаме в ъгъла и да се позиционираме като периферия. Принципите на демократичното развитие на България. Аз подкрепях активното гражданско общество и ще продължа да го правя. Подкрепях българското европейско развитие и ще продължа да го правя.
Водещ: Стоя и си мисля – преди малко чух, че за първи път споменахте в интервю вашето дете. Тема, която всеки нормален човек е избягвал и по никакъв начин не си е позволявал да навлиза в личното пространство по нещо, което е дълбоко лично и е най-голямата възможна загуба, която може да сполети един човек. Как преминахте през този етап, господин Плевнелиев? Въпросът е само с уговорката, че има и че си струва нещо да коментирате по този въпрос, който без съмнение фокусира вниманието на всички, дори мълчаливото им внимание.
Росен Плевнелиев: Месеци преди да почине трагично и драматично моето дете, бях в същата тази болница, в същата тази зала, в която видях сина си починал и връчвах оборудване на „Българската Коледа“ на деца със сърдечни операции. Едно детенце, което беше минало през десетки сърдечни операции ми подари едно метално сърце, на което имаше тогава и снимки в медиите, направено от тел, на което отдолу беше написано „Само човек познал истинската болка, се научава да живее“. Това много ми помогна. Аз видях истинската болка. И си мисля, че това ме научи да живея. Отворен съм за живота, гледам напред. И въпреки цялата емоция и драма, която изпитах и продължавам да изпитвам, аз имам своя ангел, който ми е ангел защитник по някакъв начин. И да – истинската болка ме отвори за много неща. И затова, вижте – аз съм един държавен глава, който отказа властта. Отказах да направя трето служебно правителство. Отказах втори мандат веднага след първия. Може би си заслужава човек да се замисли за смисъла. Не мога да разбера толкова много политици, които не могат да слязат от стола, хванали са се за поредната позиция да бъдеш служебен министър на всяка цена. Не мога да разбера, че има толкова много хора, които трудно си дават сметка, например това е една огромна грешка на президента Първанов, аз съм много различен от този човек и се гордея с това. Но не може по никакъв начин да слезеш от президентската институция, като тръгнеш да създаваш една друга партия, за да можеш да превземеш една трета партия. Някак си тези неща не ни отиват като президенти.
Водещ: Вие какво ще кажете?
Росен Плевнелиев: Ще кажа ето това – натам вървим.
Водещ: Ето, сега чета – получава офис настоящият президент, с какво ще се занимавате и с каква дейност?
Росен Плевнелиев: Там, където получавам офис, може би това ще отговори и на въпроса ви. Моят офис ще бъде в „София Тех Парк“. „София Тех Парк“ е една среда, която за мен беше символ на бъдещето на България. Така че го заявявам много ясно като президент – няма да гледам назад към политическите партии и към парламента. Няма да гледам назад.
Водещ: Няма да участвате пряко в политическа дейност?
Росен Плевнелиев: Няма да участвам в нито една политическа партия. Няма да създавам нова партия. Няма да се връщам, в която и да било партия. Няма по никакъв начин да се връщам в парламента, където никога не съм и бил.
Водещ: Имаше очаквания за международен пост, от еврокомисар до посланик?
Росен Плевнелиев: Така. Гледам напред какво оттук нататък ме чака. Гледам напред и нагоре. За мен да бъдеш президент на България е кауза. Да бъдеш президент на България не е единственият начин, по който можеш да бъдеш полезен на народа си. Има много смислени начини, по които можеш да служиш на нацията си. Президент е само един от тях. Какъв ще бъда аз? Ще бъда ментор, ще бъде преподавател, ще бъда писател, ще бъда активен гражданин, ще следя за европейското и демократично развитие на България. И ако има проблем – ще действам, ще го защитавам. Ще бъда активен като гражданин и като политик. Ще имам позиция по въпросите. Ще бъда активен международно. Вероятно ще създам фондация, така както и много други президенти го правят, за да мога да подкрепям инициативи в България и в региона. Имам много идеи в главата си.
Водещ: След секунда още от това, което предстои пред страната ни. Имаме и нови интересни резултати на нови политически субекти – искам да коментираме и това. Но глътка въздух, не зная дали освежаваща или задушаваща, защото става въпрос за трудни моменти по време на вашия мандат. Едно кратко видео, което колегите подготвиха с това, което е било видимо поне отстрани като емблематични, трудни и важни моменти.
и/злъчва се запис/
Водещ: Продължаваме след секунда от студиото, въпроси на зрители, които следят интервюто ни, във Фейсбук са писали. Всъщност да дадем възможност на тези въпроси, кратичко да отговорим.
Росен Плевнелиев: С удоволствие.
Водещ: Ани?
Водеща Ани Цолова: Да, трябва да кажа, че от снощи на Фейсбук-страницата ни пишат доста хора, които са почитатели и любители на Путин и на Русия, така че доминиращите въпроси са свързани с критики към президента Плевнелиев за отношението му към Путин и Русия. Ще опитам да обобщя тези въпроси с един пост на Веселин Тодоров: „Морално ли е човек, възползвал се от партийни облаги да критикува комунизма и Русия? По масово определение такъв човек как може да се нарече? Ще имате ли смелостта да му зададете този въпрос?“. Задаваме този въпрос.
Росен Плевнелиев: Разбира се, че е не само морално, но и национално отговорно държавният глава да има позиция тогава, когато се преразпределят сфери на влияние и се решава бъдещето на Европа и на България. Ако нямаме позиция, оставаме в ъгъла, оставаме бедни, оставаме зависими.
Водещ: Имаше критика „възползвал се от партийни облаги“?
Росен Плевнелиев: Нека да посочи за какво става въпрос, защото всичко през живота си съм постигнал сам. Започнал съм от нулата, плащал съм си данъците, между другото трябва да разчистим и това, защото имаше 17-месечни данъчни проверки, които обхванаха целия свят. Всичко, всеки лев, всяка банкова сметка, всеки приход, които не намериха нищо. Нарочно, като скромен човек не го казах през годините, въпреки че бях обект на най-тежките данъчни проверки.
Водещ: „Изнесъл пари в чувал за къща в Гърция“ имаше.
Росен Плевнелиев: Офшорни фирми, офшорни сметки, чували – нищо такова няма. Аз се гордея, защото от нищото съм започнал, постигнах немалко. Засадих хиляди дървета, построих 5 къщи, построих десетки офисни сгради, създадох десетки хиляди работни места. Строих магистрали, бях министър, бях предприемач, сега съм президент. Ще продължавам да служа на България по този начин.
Водещ: Още от въпроситe?
Водеща: Един последен въпрос от мен, той ще бъде отново личен, Вили Балева пита: „Имам един въпрос. По протокол първата дама на България придружава президента навсякъде. Това го правят дами със синя кръв, принцеси, дукеси и други. Как не можа да накара своята съпруга поне веднъж да го придружи?“
Росен Плевнелиев: Това мога категорично да уверя българския народ, че не е проблем, мога да кажа, че около 80% от държавните глави, с които аз съм работил по никакъв начин не са, цитирайки и въпроса, интегрирали първите дами в своята политическа и обществена дейност. Има много такива случаи, аз не съм изключение.
Водещ: Финал: след 20, след 30 години, ако отворите учебник по история какво искате да откриете срещу своето име? „Росен Плевнелиев, президентът, който...“? И какво си представяте и искате и очаквате да продължи това изречение? „Президентът, който...“?
Росен Плевнелиев: Президентът, който въпреки извънредната нестабилност и рекордния брой кризи в страната и по света държа здраво посоката на демократичното и европейско развитие на държавата и го отстояваше убедено.
Водещ: Благодаря Ви, президентът Росен Плевнелиев, пред зрителите на „Здравей, България“. На финалната права, само след дни е и церемонията по встъпване в длъжност на новия стопанин на „Дондуков“ 2, ген. Румен Радев. Благодаря Ви, г-н Плевнелиев, за това интервю.
Росен Плевнелиев: И аз благодаря.