ИНТЕРВЮТА

"Нека говорят хората, а политиците да ги чуват!"

2014-05-11 23:55:00

Водещ: Пожелахте да говори президентът на страната ни Росен Плевнелиев. Добре дошъл, господин президент. Здравейте, радвам се да ви видя. Как сте?

Росен Плевнелиев: Добър ден. Благодаря ви от все сърце за поканата. Добре, благодаря.

Водещ: Ако започна по най-актуалния дневен ред, свързан с…

Росен Плевнелиев: Питайте.

Водещ: …институцията, която олицетворявате, кажете ми, моля ви, как се чувствате като най-разследвания държавен глава в най-новата ни история?

Росен Плевнелиев: Чувствам се като човек на място. Виждам смисъл от това, което правя, мотивиран съм и вярвам, че съм полезен на българските граждани. Надявам се и институциите да бъдат коректни, те имат пълното право да разследват, но същевременно имат и задължението да си сложат подписите под факти. Иначе се надявам, че в България все повече институционалната култура ще надделее, а не партизанският подход.

Водещ: Убеден сте в това?

Росен Плевнелиев: Надявам се, работя за това.

Водещ: Хладнокръвно ли приемате обаче създаването на най-новата анкетна комисия в Народното събрание – тази, която ще проверява или разследва и вашата среща с шефа на EVN г-н Щефан Шишковиц в Австрия преди време?

Росен Плевнелиев: Всеки студент в първи курс в който и да било университет в България, факултет по право, знае, че, първо, държавният глава има право да се среща с инвеститорите в държавата. Второ, че има конституционно решение отпреди 3 години, което много ясно се е произнесло по този въпрос. За мен големият въпрос е дали ще допуснем днес в България да се наруши балансът – балансът между парламент, президент. Дали ще допуснем парламентът дотолкова да наруши този баланс, че да се опитва да се налага на всички останали институции. Трябва да си даваме сметка…

Водещ: Смятате, че тази комисия е опит да се наруши този баланс, за който говорите?

Росен Плевнелиев: Тази комисия за мен е такъв опит. Това е един акт на, бих го нарекъл, съзнателен акт на подкопаване на демократичните устои в тази държава. И при всички случаи е съзнателно решение за дестабилизиране на важни институции в държавата, каквито са парламентът и президентът.

Водещ: Каква ще е вашата реакция? Все пак ще отидете ли, за да бъдете изслушан от тази комисия, или ще я неглижирате и ще я сложите встрани?

Росен Плевнелиев: Категорично няма да отида в тази комисия и не за друго и не защото имам какво да крия, а напротив – защото не искам да легитимирам с действията на президента една противоконституционна и недемократична инициатива.

Водещ: Добре. Знаете ли, важно е обаче и какво се е случило по време на тази среща между вас, като държавен глава на България, и шефа на EVN. Един зрителски въпрос, който според мен попада в десетката. Веднага го прочитам. Соня Янкова пита: „Господин президент, какво поиска на тази среща от вас господин Шишковиц, какво вие му обещахте“?

Росен Плевнелиев: В рамките на моето посещение в Австрия беше ясно, че темата ще бъде поставена. Наистина, и президентът на Австрия, и министър-председателят на Долна Австрия, и министърът на външните работи на Австрия поставиха с цялата острота проблема за австрийските инвестиции в България и отношенията към австрийските инвеститори в България. Държавният глава не управлява пари, той няма дума в енергетиката, но той има глас. Той може да чуе и той може да покаже отношение. Именно това направих. Аз чух, за да разбера проблема.

Водещ: Ангажирахте ли се пред господин Шишковиц да лобирате тук, в България, лицензът на EVN да не бъде отнет?

Росен Плевнелиев: Държавният глава не може да лобира, няма и никакви доказателства в тази посока. Но държавния глава има важната представителна функция - дали аз ще оставя чуждестранните инвеститори в тази държава да бъдат плод на несправедливо отношение. Аз не мога да променя това, но имам силен глас. Аз мога да кажа на българския народ: вижте, тук има съзнателно действие на дестабилизиране, на разваляне на инвестиционния климат в държавата. Или обратно: ако институциите в ред и по правилата отсъждат, разбира се, аз ще ги подкрепя. Важно е да се чуе какво казах след моята среща с министър-председателя на Долна Австрия. Медиите, разбира се, удобно пропускат този факт. Те пропускат и факта, че подобни срещи в рамките на няколко дни е имал и министър-председателят, и министърът на външните работи.

Водещ: Може би защото тази среща не беше включена в официалната ви програма. Може би това е проблемът.

Росен Плевнелиев: Подобни срещи са нормална практика както в програмата на министър-председателя, така и на президента. Аз имах такава среща при моето посещение в Австрия с вицепрезидента на „Амазон“. Преди това в Германия имах подобни срещи с ръководителите на „Бош“, на „Фесто“. Преди това бях в САЩ, видях се с Бил Гейтс – означава ли това, че тази комисия в парламента ще привика топ мениджъри на планетата, за да ги разпитват, само защото са се виждали с държавния глава и защото искат да инвестират в България, да създават работни места сега и веднага.

Водещ: Последен въпрос, за да приключим темата, тъй като ни чакат и много други важни теми. Ще перифразирам думите на председателя на тази въпросна анкетна парламентарна комисия, за която говорим - госпожа Магдалена Ташева, и ви питам така: вярно ли е, че „сте бил поканен в един хотел, за да бъдете ухажван, убеждаван и обработен така, че EVN да продължава да граби българския народ“?

Росен Плевнелиев: Не държавният глава ще трябва да обяснява, но тези днес, които вземат решенията в енергетиката, ще трябва много да обясняват оттук нататък. Защото това, което се случва днес в българската енергетика, е повод за много сериозни притеснения.

Водещ: Кажете ми какво ви притеснява най-много в българската енергетика и ако трябва с една дума да определите състоянието на българската енергетика, каква ще е тя?

Росен Плевнелиев: Вярвате ли, че ако моята среща беше не с EVN, а с „Газпром“, щеше да има такава комисия в българския парламент? Кой нарича днес инвеститорите от Европа колонизатори? И същевременно дали същите тези, които посочват европейските компании като колонизатори, са посочили руски компании като такива?

Водещ: Сериозно ли вярвате, че ако срещата ви беше с шефа на „Газпром“ господин Милер, щяхте да бъдете похвален, а нямаше да има анкетна комисия, която да ви проверява?

Росен Плевнелиев: Аз оставям на нашите граждани сами да преценят. Моето убеждение е, че днес има двоен стандарт. Не може от една страна вие да искате да отнемете лицензите на компании, които са обявени предварително и набедени за колонизатори, от друга страна – друга чужда държава и нейна компания да ви пише собственото законодателство в същия този парламент. Това е двоен стандарт.

Водещ: Говорите за „Южен поток“.

Росен Плевнелиев: Говоря за „Южен поток“.Това е двоен стандарт. Попитахте как бих могъл да опиша днес сектор „Енергетика“. С цялото си притеснение към всичко, което се случва в сектор „Енергетика“, но аз ще посоча две думи и се надявам да не съм прав. И тези две думи са съзнателен хаос!

Водещ: Съзнателен хаос.

Росен Плевнелиев:Съзнателен хаос. Надявам се да не съм прав.

Водещ: Кой има изгода от този съзнателен хаос, господин президент?

Росен Плевнелиев: Това, което аз виждам, е, че преди една година, заедно с ЕК и заедно със Световната банка, екип от експерти и служебното правителство поканиха всички в българската енергетика и посочиха проблема. Направиха ясен план. Трудно можем да обясним на българските граждани защо днес ЕРП-тата са удобното обяснение, при положение, че те са 8% от всяка сметка на всеки български гражданин. Къде са другите 92%. Защо парламентарната комисия не се занимава и с тях? Защо няма дебати в българския парламент за ролята на държавните монополи? Защо не се посочат фактите и цифрите колко е задължеността в нашата енергетика? Защо не се работи комплексно, така че да се види всичко. Преди всичко най-важното - да се дефинира кратко и ясно националният интерес на България.

Водещ: Колкото до „Южен Поток”, както сам споменахте, наистина имате ли сериозни притеснения, че руски кръгове са диктували на българското правителство неговите действия относно създаването и построяването на този газопровод?

Росен Плевнелиев: Ние видяхме пълната непрозрачност в която се обвиват отново енергийните проекти в България и решения, които се взимат. Видяхте, че отне 6 месеца на една политическа партия в България, за да получи тази информация. Като държавен глава, аз не разполагам с повече, но това, което видях, е достатъчно. Аз вярвам, че „Южен поток” е добре да се случи в България. Моята позиция винаги е била „за”, но той трябва да се случи синхронизиран с европейските правила и на пазарни цени. Това са двете условия, които винаги аз съм поставял. Днес се чувствам притеснен. Първо, защото ние още не знаем имаме или нямаме договор. Ако имаме договор, посочете го. В този договор трябва да пише дали важат или не важат европейските правила от Третия (енергиен) либерационен пакет. Ако няма договор, защо го стартирате без договор, нима това е второ "Белене"? Ако има договор, покажете го. Същевременно, още повече съм притеснен и разбирам аргументите на опозицията, защото опозицията каза нещо много важно. Ние дадохме концесия в Черно море да търсим газ, наш, български. Какво би било, ако намерим газ? Не е ли националният интерес на българите този газ да потече към България по същата тази тръба, именно благодарение на визата на ЕС, който дава правото по тръбите да тече газ на повече от един доставчик? Искам да чуя този дебат, искам да (се търси) интересът на България и да се работи за интереса на България, а не за този на Австрия или на Русия.

Водещ: Г-н Президент, вие олицетворявате една от най-важните и най-високите институции в страната. Имате ли доказателства като казвате, че „Газпром” влияе върху решенията, които се взимат в българския парламент?

Росен Плевнелиев: Ние видяхме писма, публично показани пред целия български народ, за това как е инициирана тази законодателна инициатива в българския парламент. Между другото, къде е мнението на Министерския съвет по този въпрос? Той съгласен ли е, да или не? Съгласни ли сме ние като български граждани, в българския парламент, част от територията на България да бъде обявена за такава, която не е територия на ЕС? Съгласни ли сме с това? Аз, като държавен глава, не съм съгласен и ще следя внимателно този казус. Ще видя какво ще се случи във второто четене в парламента на този закон. Аз обаче не мога да допусна европейското законодателство да не бъде валидно в България, която е държава член на ЕС и не мога да допусна части от територията на България да не бъдат обявени за части от територията на ЕС.

Водещ: Последен въпрос по темата енергетика. Уместен ли е според вас вот на недоверие към кабинета на Пламен Орешарски? По тема енергетика, точно сега, когато политическите страсти са най-бурни и когато се намираме в режим на предизборна кампания.

Росен Плевнелиев: Вотът на доверие е демократично право на всяка опозиция. Това е съвсем нормален акт, но аз ще се радвам и моля и очаквам от всички парламентарно представени политически сили- нека поне в този вот на недоверие да се чуят аргументите на всяка една от страните. Нека управляващите защитят своите действия в сектор "Енергетика", нека опозицията да посочи фактите, къде бъркат, и нека от това да спечели българският народ. Нека да чуем истината - какво се случва и какво се планира в сектор "Енергетика" и как ще бъде защитен българският интерес.

Водещ: Като ви слушам какво и как говорите, кажете ми моля ви, имате ли добра комуникация с правителството?

Росен Плевнелиев: Имам работни отношения. Със сигурност комуникацията може да бъде по-добра, но се чувам с премиера Орешарски и работя незле с двамата министри, които имат своите правомощия и компетенции във връзка и с конституционните правомощия на държавния глава. Искам да кажа, че с министъра на отбраната и на външните работи работя добре и нямам сериозни притеснения. Иска ми се да имам подобни отношения с цялото правителство.

Водещ: А с другата, останала, част твърдите, че нямате.

Росен Плевнелиев: Вижте, държавният глава не бива да се оплаква. Аз си имам своите конституционни правомощия, работя в техните рамки, тук не става въпрос за държавния глава, става въпрос за българския народ и всяка една от институциите, която има право да добави стойност, информация, мнения, за да може заедно в баланса на институциите да се уреди нещо добро за народа, а не поредната комисия, която е плод на партизански подход, от днес за утре, да се изпокараме, знаейки, че Конституционният съд е решил нещо друго.

Водещ: Казахте ми за работните си отношения с премиера, но кажете ми за степента на доверие, което съществува между вас като президент и премиер на страната.

Росен Плевнелиев: Моят подход към това правителство е изцяло прагматичен, аз обявих пред целия български народ тогава, когато посочиха един медиен олигарх за председател на ДАНС, че не се доверявам на това правителство. Това го посочих ясно, бях честен към себе си и бях честен към българските граждани.

Водещ: А сега промениха ли се нещата, промени ли се това ваше отношение към кабинета?

Росен Плевнелиев: Знаете ли, искам да посоча, че това, което се случи между мен и правителството, като че ли в този момент се случва на ниво Европа–Русия.

Водещ: Чакайте, определяте, наистина сериозно, определяте отношенията между вас и кабинета като отношенията между ЕС и Москва.

Росен Плевнелиев: Искам да кажа нещо много важно. Не, не казвам това, но казвам, че доверието е много важно. Аз изгубих своето доверие, а сега ще отнеме време и аз се надявам в хода на работа това доверие да се възстанови. Доверието обаче се възстановява не вече на (базата на) казаното, а на базата на свършеното. Именно на база свършеното това доверие беше изгубено, така беше при мен и правителството на Орешарски, така е с ЕС и с Путин. На база на това, което беше свършено в Крим, доверието вече го няма. Защото след Втората световна война в Европа никой не си позволяваше едностранно и със сила да преначертава граници. Но днес Кремъл, не Русия, а Кремъл, го направи. Това води до загуба на доверие. Оттук нататък въпросът е как ще възстановим доверието. Не може без доверие. Също така не може без комуникация.

Водещ: Готов ли сте вие да направите първата крачка?

Росен Плевнелиев: Винаги съм готов и вярвам, че го правя. Вижте статистиката, от 107 закона аз съм върнал 7. Вижте, моята честна позиция дори в сектор "Енергетика", та нима не е по-добре за държавния глава да си мълчи? Вижте моята позиция по отношение на Русия и случващото се там. Нима не е по-добре, знаейки, че голяма част от нацията са русофили, държавният глава да си замълчи, да не критикува Кремъл, да изчака да мине вятърът?! Аз, обаче, държа да бъда честен. Доре не и толкова към институционалната култура в България, тя е много важна, но към принципите, на които ние се базираме. Доверие в основата на всичко! Доверие има тогава, когато сте честен, когато си кажете мнението.

Водещ: Какво ви пречи с кабинета да вървите в една посока? Да правите неща, добри, за общото благо на всички ни и на държавата?

Росен Плевнелиев: Не казвам, че за всичко сме на различни мнения, не искам това да излезе по подобен начин. Вижте, наскоро имаше сериозна реформа в армията, тя беше напълно съгласувана с мен и аз я подкрепих. Изцяло имахме много добър дебат с министъра и аз съм доволен и благодарен. По същия начин и по отношение на, до тук, позицията на България от гледна точка на украинската криза. Ние говорим на един език с министъра на външните работи, имаме обща позиция и тя се отстоява, това е добре за България. Но има и различия.

Водещ: Само, питам се, след като говорите за отделните министри, какви са отношенията ви с вицепремиера Цветлин Йовчев, който беше началник на вашият Кабинет. Ето сега, как приемате отново отнемане на правомощията от вас с промените в Закона на МВР? Главният секретар вече няма да се назначава с указ от президента, както беше досега, а по предложение на министъра ще се утвърждава от Министерския съвет?

Росен Плевнелиев: Приемам ги като акт на нарушаване на баланса. Повече от 20 години главният секретар се е назначавал от президента. Нещо повече, нима сегашният главен секретар на МВР не го назначих аз? По предложение на Министерски съвет. Аз съм доказал, че може да се работи с мен. Не разбирам защо днес с партизански подход се опитват да се отнемат правомощията на държавния глава, само защото се гледа с хоризонт от днес за утре. Сега на този държавен глава трябва да му се противопоставим, или пък трябва да му отнемем правомощията. Нима от 20 години няма традиции в обратната посока? Нима не е добре да има баланс? Нека Министерски съвет да предложи, нека президентът да утвърди или ако отхвърли, да бъде така добър да го направи с аргументи. Демокрацията е балансът, човешкото развитие е балансът. Същевременно, когато единият се опитва да се наложи на всяка цена, това не е добре. По същия начин не е добре, когато доказано работещи традиции се нарушават. Не съм доволен от това, което виждам в този закон, и със сигурност ще реагирам, разбира се, с аргументи.

Водещ: И вето.

Росен Плевнелиев: С аргументи.

Водещ: Кажете ми откровено, бойкот от страна на министри от кабинета Орешарски изпитвал ли сте? Имало ли е срещу вас бойкот?

Росен Плевнелиев: Знаете ли? Аз съм президент, но съм и инженер човек. Свикнал съм като хвана едно нещо, да го подобрявам, а не да го развалям, и виждам толкова много неща, които аз като държавен глава мога да подобря. Мога да бъда полезен на много министри, мога да бъда полезен в регионално развитие, инфраструктура, земеделие, съдебна реформа. С удоволствие бих работил с всеки един министър. Няма да скрия, че моето притеснение като държавен глава е, че по-скоро отношението към мен е формално, в рамките на Конституцията, овъд възможностите за едно добро сътрудничество, което може да има.

Водещ: Тъй като говорим за доверие, един зрителски въпрос на Пламен Станчев. Ако шефът на вашият Кабинет, г-н Президент, в случая говорим за Екатерина Захариева, се превърне в обвиняема и й бъде отнет достъпът до класифицирана информация, как ще постъпите? Ще я помолите да се оттегли временно, докато тече делото срещу нея, или ще я задържите на поста и, въпреки процеса, който тече срещу нея?

Росен Плевнелиев: Много е важно институциите в България да не създават предпоставки за хаос и партизански подход, тоест от днес за утре. Поне институциите в България да си слагат подписите под ясни становища. От тази гледна точка, ако това се случи с шефа на моят Кабинет, аз ще очаквам, за да взема своето решение, подписите на съответните компетентни институции. Няма да взема решение само на база на медийна кампания или съмнение. Искам институциите в България да се научат, не просто да стартират един процес, който след това да заглъхва без резултати, а да са го стартирали тогава, когато са сигурни, да си сложат подписите и да си свършат работата докрай.

Водещ: Няколко въпроса за евроизборите. Според вас, до каква степен предстоящите евроизбори ще определят дължината на живота, ще бъдат своеобразен референдум за дължината на живота, на този кабинет?

Росен Плевнелиев: На мен ми се ще към тези избори да се отнесем с цялото си уважение, към нашето семейство Европейски съюз и, разбира се, към българските граждани. Това да бъдат едни наистина европейски избори. Знаете ли, като видях колко лидери и политически лица поставиха себе си в списъка на кандидатите за европейски депутати, същевременно след това те обявиха, че няма да ходят в ЕС. Извинете, но какво е това? Вие можете ли да отидете на едно интервю, за да получите работа, да го спечелите, да ви одобрят, да подпишете договора и сетне да кажете – „благодаря, но тъщата…”. Моля за коректно отношение на европейските избори на една европейска България.

Водещ: Призовахте в началото на кампанията за качествен, смислен и истински дебат по европейските и важни теми за всички ни. Виждате ли такъв дебат в момента?

Росен Плевнелиев: Към момента не. Вижте рекламните клипове, кой кого бил победил на бокс или фехтовка, това е много вътрешнопартийно.

Водещ: Но не само това, те са много пъстри, много различни като послания.

Росен Плевнелиев: Не искам да влизам в подробности, но моето голямо послание беше, вярвам, това иска и българският народ, да обясним каква е нашата визия за ЕС до 2020 г. Какво ще направим с Банковия съюз, какво ще направим с прекрасната идея за Европейски енергиен съюз, която може да реши много проблеми на България и региона. Какво ще направим с разширяването и, разбира се, с интеграцията в рамките на Югоизточна Европа и на Европа като цяло. Този дебат, за съжаление, липсва като цяло.

Водещ: Зрителски въпрос от Юлия Тошева: „Защо в НС все по-често се чуват нецензурни думи, като „идиоти” и „помияри”, а средните пръсти се превърнаха в аргументи?” Какво е вашето обяснение?

Росен Плевнелиев: Притеснението ми е генерално! Знаете ли, когато днес четем българските медии, вие ще намерите 10 страници спорт и „жълтении” и много малко култура и просветност. Като че ли България плаща своята цена за това, че „Върви, народе възродени”, „Тих бял Дунав”, остават настрани. Трябва да се върнем към истинските ценности на българския народ, а това означава и политическите лидери да имат по-отговорно отношение. Важно е кой ще влезе в българския парламент. Важно е той да има какво да каже, за да има кой да го чуе.

Водещ: Добре, нека за Украйна да поговорим. Изключително важна тема, защото там събитията се променят много динамично, включително днес референдумите в Донецка и Луганска област. Питам ви директно, готов ли сте да свикате КСНС за Украйна, ако това се наложи и ако обстоятелствата позволяват?

Росен Плевнелиев: Следя внимателно ситуацията, да. Ако се наложи, ще го свикам веднага. Ситуацията е много динамична. Ако се окаже така, че ние видим по-нататъшни действия за трайно дестабилизиране на Украйна, това може да доведе и до трайно дестабилизиране и на Европа като цяло.

Водещ: Казахте и на Балканите в Германия, откъдето се завърнахте. Кажете ми къде на Балканите виждате онази искрица, която виждате и може да подпали цялата черга, онази искрица, която може да начертае други граници тук, на Балканите?

Росен Плевнелиев: Не трябва да похождаме елементарно и повърхностно към това, което се случва в Украйна. Трябва да направим своите анализи. Една голяма част от трагедията днес на Украйна е, че там беше направен съзнателният избор по времето на президента Янукович, но и преди това да бъде изградена олигархична икономика, олигарсите да си купят всички медии. Там, снимката, която най-много ме впечатли, ще бъда честен с вас, това не беше снимката от палата на Янукович, с неговата частна зоологическа градина, а беше снимката от къщата на главния прокурор на Украйна. В неговата златна стая, в която имаше много портрети на стената, в които той сам беше наредил да го изрисуват като Калигула. Главният прокурор на Украйна, по времето на Янукович, като Калигула. Не казвам, че на Балканите е същото, но и не казвам, че ние сме Полша, не сме и Чехия. Не сме там, където тези наши държави партньори отидоха. Ние трябва да си даваме сметка. Аз го наричам "рак", този "рак", който пълзи, на олигархията, на зависимите медии, на неработещата система за правораздаване и, съответно, на задкулисие и фасадни институции и фасадна демокрация. Тук, преди политиците в България да направят своя дебат, българският народ по-най мъдрия и интелигентен начин отново го направи на протестите миналата година. Хората казаха именно това и отново посочиха проблемите.

Водещ: Озадачава ли ви вече, че месеци след като пламнаха огньовете, разбирайте го и в пряк, и в преносен смисъл, в Украйна, българският парламент все още не е изработил обща единна позиция за кризата в Украйна?

Росен Плевнелиев: Притеснен съм за това. Радвам се, че в КСНС ние постигнахме пълен консенсус, разбира се, изключение е ПП „Атака”. Не мога да си обясня, след като същите тези парламентарно представени политически сили на КСНС постигнаха консенсус и това беше една много проевропейска и ясна българска позиция, про-демократична позиция, не мога да разбера защо не може да се случи същото и в парламента.

Водещ: Отговаря ли на истината това, което написа руският вицепремиер Димитрий Рогозин преди няколко дни в една от социалните мрежи, че България се готви да изпрати изтребител срещу самолета му, с който той е преминавал над страната ни. Вярно ли е това или е лъжа?

Росен Плевнелиев: Не си заслужава да коментираме подобни несериозни твърдения.

Водещ: Вярно ли е все пак това или не?

Росен Плевнелиев: Не би следвало, ние всички видяхме, че това беше част от маркетинга на руския вицепремиер, който писал едно в Twitter, пък станало друго. Не си заслужава да коментираме.

Водещ: Добре. Последен зрителски въпрос на Маргарита Иванова за отношенията ви с Маргарита Попова. Има ли конфликт, някакво напрежение между вас двамата?

Росен Плевнелиев: Отношенията са работни.

Водещ: Честна дума?

Росен Плевнелиев: Абсолютно честна дума. Съвсем нормални са, както в работните отношения. Както в едно предприятие, така и в една висша институция на държавността, да има различни гледни точки – това е нормално.

Водещ: Това, че понякога тя фино ви критикува, ядосва ли ви?

Росен Плевнелиев: Вижте, аз съм много тъпрелив човек и много посветен на това, което правя. Аз не се интересувам толкова от това някой - един, втори, трети или десети, да критикува държавния глава. За мен е много важно моите приоритети и моята работа в президентската институция да имат смисъл и да бъдат полезни за българския народ. Нека да е ясно, че българският държавен глава днес е възложил в рамките на своите конституционни правомощия три от своите правомощия на вицепрезидента. В рамките на тези правомощия тя има своите права да представлява президентската институция и да се обяснява пред народа. За всичко останало аз си нося кръста. Това е нормално.

Водещ: Г-н президент, на финала няколко лични въпроса – кога ще ви видим на публични събития с първата дама на страната?

Росен Плевнелиев: Аз съм много благодарен на моята съпруга, че успя да запази себе си и семейството отвъд булевардното и "жълтото".

Водещ: Наистина ли мислите така? Не й ли се сърдите, че не застана до вас, за да влезе в ролята на типична първа дама, такава, каквато сме свикнали да гледаме?

Росен Плевнелиев: Нейното решение беше много мъдро, но искам да ви кажа, че днес, от опита вече на две години и половина мандат, след десетки срещи с държавни глави, навсякъде вече е едно и също. Политиците са задължени да вършат работа. Представителността, протоколът, е доста променен. Аз мога да кажа, че нито канцлер Меркел, нито Барозу, нито голяма част от световните лидери, изобщо експонират частния си живот. Вижте, и двамата в момента кандидати за наследник на Барозу – Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер, по същия начин. Едно трябва да е ясно – народът очаква от политиците не да се разхождат жените и децата им с правителствени мерцедеси, а да седнат и да свършат нещо смислено.

Водещ: Спорите ли за политика със съпругата си?

Росен Плевнелиев: Не, категорично не. Избягвам да говоря за политика вкъщи. Дано поне това да спестя на моето семейство.

Водещ: Кой е най-мъдрият съвет, който ви е давала от началото на мандата ви, който вече почти преполовява? Вслушвате ли се въобще в нейното мнение?

Росен Плевнелиев: По отношение на политиката категорично не искам вкъщи това да е тема, и без това ми е много тежко, трябва да го призная.

Водещ: Политиката вкъщи е тема табу, не говорите за нея.

Росен Плевнелиев: Времената са много динамични, много трудни, не искам да товаря допълнително семейството си с това, но, разбира се, вижте, българската жена е, ще го кажа в много прав текст – на много високо ниво в целия свят, много високо ниво – интелигентна, умна, работлива.

Водещ: Имате предвид като майка, като професионалист?

Росен Плевнелиев: Като майка, като всичко, да. Така че българските мъже да се вслушват повече в жените, няма да е зле.

Водещ: Добър съвет вие дадохте. След три дни ви предстои юбилей – ставате на 50 години. Щастлив човек ли сте, г-н Президент?

Росен Плевнелиев: Да, щастлив съм и го казвам не от его, нямам такова, но го казвам, защото е едно съзнателно мое състояние. Обичам да виждам смисъла на това, което правя, да спя спокойно с това, което правя. Не ми е лесно като президент, не ми беше лесно и като министър, но, да, щастлив съм.

Водещ: Кой ви прави щастлив? Кое ви кара да…

Росен Плевнелиев: Отношение! Аз съм далеч от интригите, далеч от партизанския подход, далеч от безумните битки. Аз съм човек, който е обещал на народа да надгражда, опитвам се и това да правя. Аз съм човек на принципи, които се опитвам да спазвам, независимо че в политиката много често казват, че интересите са в основата на всичко. Аз вярвам, че това не е правилната политика.

Водещ: Кое е?

Росен Плевнелиев: Правилната политика и днес, специално за Европейския съюз, с пълната си сила, по-важно от всеки друг момент в нашата история от началото на създаването на Европейския съюз, идват ценностите – ценности!

Водещ: На финала, любопитно ми е, кои са неосъществените мечти на един президент на почти 50?

Росен Плевнелиев: В качеството ми на държавен глава, да, мечтая си за нацията, мечтая си за държавата и искам да видя не повече и не по-малко от това, което Левски ни каза да свършим: да бъдем равни на другите европейски народи и да бъдем достойни в семейство на европейски държави. Още не сме равни, имаме какво да свършим.

Водещ: Добре, как ще продължите изречението: "Нека говорят..."?

Росен Плевнелиев: "Нека говорят хората, а политиците да ги чуват!"

Водещ: Благодаря ви много, г-н Президент.

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 септември 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 януари 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки