НОВИНИ

Вицепрезидентът: Слаб и неясен е предложеният от ЕК Пакт за миграцията и убежището

2020-10-08 14:52:00

Като слаб и неясен, с тромави и сложни механизми с много условности определи вицепрезидентът Илияна Йотова предложения наскоро от Европейската комисия нов Пакт за миграцията и убежището. Според Илияна Йотова обемният документ няма да доведе до консенсус между държавите членки за общи политики на фона на настоящото разделение по тези въпроси. Вицепрезидентът откри третия курс на обучение, организиран от Върховния комисариат на ООН за бежанците – България (ВКБООН) и Българското училище за политика „Димитър Паница“. Преди месеци ВКБООН създаде Бежански консултативен съвет в България, в който участват 13 души от Иран, Ирак, Афганистан, Сирия, Йемен, живеещи в България в продължение на между 1 и 13 години и реализирали се в различни професионални сфери.

Вицепрезидентът оцени положително създаването на Бежански консултативен съвет, защото участието на бежанците във формирането на политиките е залог за адекватността на общите решения. „Погрешните и закъснели предложения, лошите предписания до голяма степен са причина за настроенията срещу бежанците и мигрантите, за засилване на националистическата риторика и страховете на европейските граждани, без да се решават конкретните проблеми“, посочи вицепрезидентът Йотова.
Като евродепутат Илияна Йотова беше заместник-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и конкретната ѝ дейност беше посветена на мигрантската криза и европейските политики от 2013 г. насам. Вицепрезидентът посочи, че нито една от десетте спешни мерки, приети през 2014 г., не е работеща.

Като неприемливо вицепрезидентът определи предложението държавите да се „откупуват“ с финансови средства, ако не искат да приемат мигранти. Според Илияна Йотова не е изяснена процедурата по релокация, не е ясен статутът на т.нар. други форми на солидарност със страните от външните граници на Европейския съюз, както и отговорностите на европейските служби и на приемащите страни. Въвеждат се и нови форми, които допълнително ще разпалят противоречията между държавите членки. Не е решен и въпросът със спирането на вторични движения на бежанци и мигранти в рамките на ЕС.

Според Илияна Йотова сега, когато мигрантската ситуация е сравнително спокойна, е времето да се обсъдят политиките, свързани с превенцията на кризите и тяхното управление. „Никой не е застрахован от избухването на нови конфликти, а тлеещото напрежение в Близкия изток, бедността и мизерията на Африканския континент, болестите и здравните кризи ни изправят пред много неизвестни“, заяви вицепрезидентът.

Илияна Йотова е на мнение, че съществува риск още повече да се задълбочат настроенията на европейските граждани срещу бежанците и мигрантите и поради липсата на базисен документ за интеграционни програми според нуждите на ЕС и на отделните държави членки. Вицепрезидентът е убедена, че трайни решения чрез ефективни политики за интеграция ще променят отношението към бежанците и ще отхвърлят ксенофобските настроения, както сред политиците, така и в обществото. По думите на Илияна Йотова не липсват средства и програми за интеграция на европейско ниво, както и добри практики в редица държави, но ги няма координацията и общата цел.

В последвалата оживена дискусия вицепрезидентът изтъкна, че политиците имат огромна отговорност за преодоляване на стереотипите в обществото срещу бежанците. Обсъден беше и въпросът с непридружените деца – бежанци, пред които има много неизвестни, както и необходимостта от усъвършенстване на нормативната база, която урежда статута на бежанците.

От ВКБООН – България благодариха на Илияна Йотова за ангажираността и изразената оценка, макар и неофициална, за новите предложения на Еврокомисията, защото са очаквали вече да има официална позиция на българските власти.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев проведе срещи с подуправителите на БНБ във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател

29 март 2024 | 14:02
Петър Чобанов, Радослав Миленков и Андрей Гюров са в кръга лица, които могат да заемат поста според последните промени в основния закон.

Перспективите за задълбочаване на двустранното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха президентите Румен Радев и Илхам Алиев

29 март 2024 | 13:01
Държавният глава Румен Радев проведе днес телефонен разговор с президента на Азербайджан Илхам Алиев по повод необходимостта от отлагане на планираното си посещение в Баку поради неотложни вътрешнополитически ангажименти у нас.

Президентът Румен Радев проведе среща с омбудсмана на Република България Диана Ковачева във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател

29 март 2024 | 13:01
Президентът Румен Радев проведе среща с омбудсмана на Република България Диана Ковачева, чийто пост е сред посочените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.

Президентът Румен Радев проведе среща с председателя на Сметната палата Димитър Главчев във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател

28 март 2024 | 14:02
Президентът Румен Радев проведе среща с председателя на Сметната палата Димитър Главчев, чийто пост е сред посочените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки